Home

NelsonMandelaDünyanın en ünlü mahkumu. Irk ayrımıyla mücadelede sembolleşmiş isim. Yaşadığı ülkenin ilk siyah avukatı. Devletin tüm ırkçı otoritesine karşı “sadece beyazları temsil eden ve onlardan oluşan parlamentonın kararlarına uymak zorunda değilim” diyerek devlete karşı silahlanan Nobel Barış Ödülü sahibi bir devrimci..

Nelson Mandela.

Ya da; kabile büyüklerinin ona taktığı ismiyle; “Madiba.”

Güney Afrika’nın ilk siyahi avukatı olan Madiba; kendi ırkına yapılan ayrımlara karşı çalışmalara üniversitedeyken başlamıştı. Bu sebeple kurulan Afrika Ulusal Kongresi’ne katılmış ve zamanla içinde yükselerek örgütün sembol isimlerinden olmuştu.

Yıl 1961.

Madiba; demokratik anlamda mücadelenin mümkün olmadığını gördüğü için Umkhonto we Sizwe’yi kurdu. Bu örgüt silahlı bir örgüttü.

Yıl 1962.

Madiba, destek toplayabilmek için yurtdışına çıktı. Sosyalist ülkeleri dolaştı ve dünyanın pek çok ülkesinden destek aldı. Sovyetler Birliği, 1962 yılında ona Uluslararası Lenin Barış Ödülü’nü verdi.

Ancak Madiba ödülünü alamadı. Halkı isyana teşvik etmek, sabotaj ve suikastlar düzenlemek gibi suçlardan ömür boyu hapse çarptırıldı..

Ve, yıl 1990..

Mandela, cumhurbaşkanı De Klerk’in talimatıyla koşulsuz olarak serbest bırakıldı. Hapisten çıktığı gün onu Cape Town’de yüzbinlerce kişi karşıladı. Ve Mandela, o yüzbinlerce kişiye karşı yaptığı konuşmada enternasyonelist düşüncenin özünü işte böyle anlattı;

“Ben beyazların tahakkümüne karşı savaştım, siyahların tahakkümüne karşı savaştım, demokratik ve özgür toplum fikrini öğütledim, bunun için ve bunu başarmak için yaşadım; bunun için ölmeye de hazırım.”

Mandela’nın hikayesi; Malcolm X’in hikayesini andırıyor. Malcolm X de İslam Ulusu örgütüne ilk katıldığında aklındaki tek düşünce bir siyah cumhuriyeti kurmaktı. Özgürlük ve bağımsızlık ile ilgili düşüncelerini siyahlık üzerine kurguluyordu.

Ancak sonra her türlü tahakkümün aynı olduğunu gördü. Rosa Luxemburg’un ifade ettiği gibi, “asıl özgürlük ötekinin özgürlüğüydü.” Jean Paul Sartre’nin “anti-semitizm ve Yahudi Sorunu’nu” aslında bir “Fransız sorunu” olarak görmesindeki temel neden de buydu.

Ötekine yapılan baskı ve ayrımcılık; aslında “esas halka” yapılıyordu. Ötekiye baskı için kurulan devlet aygıtı doğrudan olmasa da dolaylı olarak esas halkı bastırıyordu. Bunun çözümü şu ya da bu ırkın tahakkümünü içeren bir rejim için mücadele etmek de değil; tahakküm kavramının kendisine karşı mücadele vermekti.

Madiba, hapisten çıktıktan sonra katıldığı 1994 seçimlerinde cumhurbaşkanı seçildi. O günden beri partisi ANC, iktidarı kaybetmedi. Siyahların neredeyse hiçbir hakkı olmadığı Afrika; bugün siyahi bir parti tarafından yönetiliyor.

Bazı eyaletlerinde siyahların otobüste oturma hakkına bile sahip olmadıkları Amerika’nın bugün siyahi bir başkan tarafından yönetilmesi gibi.

Peki tüm bunlarla Türkiye’nin ne ilgisi var?

Yıl; 1992.

1980′lerde tüm dünyada yayılan ırk ayrımı karşıtı düşünce ve aktivizm hareketlerinin ardından Madiba’nın da hapisten çıkması onu bu hareketin sembolü haline getirmişti. Madiba’ya dünyanın dört bir yanından ödül yağıyordu. 40 yıl içinde aralarında Nobel Barış Ödülü’nün de bulunduğu yüzü aşkın ödül almıştı.

Madiba, artık bir ‘marka’ydı.

Türkiye Cumhuriyeti de; daha önce Kenan Evren’e “bile” verdikleri Atatürk Barış Ödülü’nü Mandela’ya vermeyi teklif etti.

Peki, Mandela ne yaptı?

Ödülü reddetti!

Gerekçesi ise açıktı; Türkiye’de Kürtlere yapılan ayrımcılıklar. Mandela, mücadele ettiği şeyin yalnızca siyahların özgürlüğü olmadığını bir kez daha göstermişti.

Başkanı olduğu ANC’nin sözcüsü Gill Marcus 12 Nisan’da Johannesburg’da yaptığı açıklamada Mandela’nın ödülü, “Türk hükümetine yönelik insan hakları ihlali suçlamaları” nedeniyle kabul etmediğini ve Türkiye’yi ziyaret etmeyi düşünmediğini açıkladı.

Daha sonra Mandela’nın avukatı ve sözcüsü olan Mossa, Mandela’nın Abdullah Öcalan için kurulacak bir hukuk komisyonunda temsilci olmayı düşündüğünü ancak sağlığı el vermediği için bunu yapmadığını açıklayacaktı.

Türkiye, tüm dünyaya rezil olmuştu.

Süleyman Demirel, olayı “üzücü” olarak nitelendirirken o dönem mecliste bulunan HEP milletvekilleri Mandela’ya teşekkür etti.

“Kürt Açılımı’nın” tartışıldığı şu günlerde bu olay; bize ne yapmamız gerektiği konusunda bir fikir verebilir.

21. yüzyılda bile tüm dünyaya bir halkın dilini, kültürünü, kendi kaderini tayin hakkını yasaklayarak rezil olmaya bir son demek için. Gelecek nesillere “Dost ve düşman ve şu dağlar bu gerçeği bellesin ki; Türk bu ülkenin yegane efendisidir. Salt Türk soyundan olmayanların tek bir hakkı vardır: Köle olma hakkı” diyen Mahmud Esad’ları, faşizme övgü düzen Yunus Nadi’leri, üstün ırk yaratmak için yurtdışından damızlık erkek ithal etmeyi teklif eden Abdullah Cevdet’i, “Kart, kurt” komedyasını tarihi gerçek diye yutturanları, “Ermeni hainler zararlı mikroplardı. Bu mikropları temizlemek bir tabibin görevi değil midir?” diyen Dr. Reşit’leri bırakmamak için.

Yani en çok kendimiz için. Mutlu mutlu “Türk’üm” diyebilmek için.

Çünkü vicdanların kimliklere yenik düştüğü ülkelerde hiç kimse özgür değildir..

About these ads

Nelson Mandela, Atatürk Barış Ödülü’nü neden reddetmişti?” üzerine 12 düşünce

 1. atatürk barış ödülünün araştırılmadan verenlere sormak lazım uyuyorlarmıydı ki bu adam da kim markaymıs unutulmamalıdır ki pazardaki eşyalarında üzerine bi şey yazıldığında markalı oluyo :D

 2. ne iyi yapmis.bunlarin verdigi odulu kopek bile kabul etse yuzune tukururum.
  Bu kemalist mantikla giderse daha cok rezil olacaklar.

 3. Bilgiler için teşekkürler.Bu gün “Invictus” ü seyrettikten sonra google da Mandela yazdım.Sizi buldum.Herkes Invictus’u seyretmeli.

 4. invictus filmini bende seyrettim çok da beğendim ancak gözden kaçırılan birşey var terörist başı kanlı katil abdullah öcalan bu devletin saflarında yetişmiş bir mit ajanı iken başka devletlerin kucağına oturmuş bir bebek katilidir.yani bunun özgürlükle falan alakası yok.ancak şunu da belirtmeden geçemeyeceğim bu ülkede kürtlere gerçekten çok şeyler yapıldı tarihin tozlu raflarında vesikaları bulabilirsiniz.son söz olarak her ülkenin tarihinde karanlık bir nokta ve bu noktalarıda kullanacak karanlık birileri mutlaka vardır.saygılarımla.

 5. yahu sizler neden bahsediyorsunuz anlamak mümkün degil eger türk kürt sorunu var diyorsanız bana göre yok çünkü bu menfaat çatışmas yanı BOR BOR BOR…….!!!!!!!
  anlayın be gidin bakın ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİNE güneyi dogusu batısı küzeyiyle tüm halkımız CUMHURİYET İÇİN KİMSEYE MUHTAÇ OLMAMAK İÇİN HİÇ BİR ÜLKENİN SÖMÜRGESİ ALTINDA YAŞAMAMAK İÇİN SAVAŞMIŞLAR…. ama gel gör ki biz hala Türk kürt sorunuyla ugraşıyoruz açın gözünüzü be yarın birgün yeraltı madenlerimiz için kime satalım hangi ülkeye peşkeş çekelim deniliyor siz ise yazıklar olsun be yazıklar olsun ne diyelim herkes aya çıkıyor biz hala yayayız yaya……. UNUTMAYIN SAKIN TÜRKİYE TÜRKİYE OLMAK İÇİN O KADAR ŞEHİDİMİZİN KANI BOŞ YERE AKMADI…… ŞEHİTLERİMİZE VE MUSTAFA KEMAL ATATÜRKE BU ÜLKEYİ BIRAKTIKLARI İÇİN ŞÜKRETMEMİZ LAZIM..
  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE…..

  • düzeltme: çanakkale de cumhuriyet için savaşılmadı.. o zaman daha 1. dünya savaşı bitmemişti.
   devlet, bir halkı yoksaysın, dilini konuşturmasın, fakirliğe mahkum etsin.. sonra sen çık türk kürt sorunuyla uğraşıyoruz da aya çıkamıyoruz de.. sen bu fikrinle sorunu bile kabul etmiyorsun ki arkadaşım.

 6. dün akşam kanal24′te ÖZGÜRLÜĞÜN RENGİni izledim,doğrusu bizim(!) askerimizin 12 eylül darbesi sonrası özellikle DİYARBAKIR CEZAEVİ ve genelde tüm cezaevlerinde tutuklu ve mahkumlara uyguladıkları akla hayale gelmez işkencelerin görebildiğim kadarıyla Güney afrikadaki ırkçı apartheid rejimi askerlerince bile uygulanamadığını/uygulanmadığını düşününce kendimden bir kat daha utandım.Bu ülkeyi ingilizler işgal etseydi bu halka böylesi bir cehennemi inanın yaşatmazlardı,yaşatamazlardı !.Şimdi MANDELAnın bu paçavrayı neden kabul etmediğini daha iyi anlayabiliyorum.Bu ülkede insanlar öylesine birbirine kırdırıldı ki hiç kimse kuklacıdan hesap sormayı akıl bile edemedi,artık deniz bitti,kutsal devlet algısı yer ile yeksan oldu.saygılar.

  • guney afrika ekonomik acıdan hala ingilizlere bagli yeraltı zenginliklerini cıkaran sirketler ingilizlerin ayrica afrikanın basına birde AIDS belasını sardılar. Evet belki sokakta rahat dolasma ozgurluklerını verdıler ama AIDS le canlarını alıyorlar. Mandela nın aldıgını sandıgı ozgurluk = Sokakta gecıs kartı olmadan dolasma ozgurlugu

 7. Ben şu kısma biraz takıldım..Mandela lenin ödülünü kabul etmiş ve gidememiş mi?Eğer kabul etmişse bildiğm kadarıyla Sovyetler kendi toprakları içerisindeki farklı ırkları (ki çoğunlukla Türk Cumhuriyetleri) baskıcı bir rejim uygulamamış mıydı??Mandela nın bu asimile politikasından haberi yok muydu??

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logo

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter picture

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook photo

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ photo

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s