Home

Hz. Muhammed’in resmi çizildi mi?

Çizildi. Rivayete göre; Hz. Muhammed yaşarken Hindistan civarlarında bir kabile oraya gidip gelen Müslüman bir tüccar tarafından İslam ile tanıştırıldı. Bu kabilenin Hz. Muhammed’i görme şansı olmadığı için, Hz. Muhammed’in resmi çizildi. Kabileye götürüldü, bakıldı ve yok edildi.

Elbette ki yandaki resimler Hz. Muhammed (s.a.v)’nin gerçek resimleri değildir. Tıpkı, Hz. Ali ve 12 İmam’ın resimleri olarak bilinen resimlerin aslında ne Ali ile ne de 12 imam ile alakası olmadığı gibi. Hz. Ali ve 12 İmam’ın resimleri, 700-800 yıl önce onu rüyasında gören İranlı bir ressam tarafından çizilmiştir.

 

Resimler ve yazının devamı için tıklayınız.

About these ads

Hz. Muhammed’in resimleri..” üzerine 73 düşünce

 1. “Melekleri dişi olarak tasvir etmenin yalnızca Kilise sanatında olduğunu sanıyordum, demek ki bizde de varmış.”

  İslam’da peygamberleri -malum- resmetmek doğru olmadığı gibi, meleklerin resmedilmesi de doğru değildir. Bugüne kadar bu tür tasvirlerin, resimlerin yayınlanmaması, yayılmaması ise bir dinin doğrularına ve o dinin peygamberine olan saygıdan ötürüdür.

 2. Merhabalar Reşit bey;

  Aslında resimleri yayımlarken saygısızlık olup olmayacağını çok düşündüm. Benim bazı yazıların içindeki belgeler de, yargılar da kısmen de olsa yasa dışı. Onları yazarken düşünmediğim kadar düşünmüşümdür bu durumu.

  Ama neticede, yayımlamaya karar verdim. Bunun nedeni de “yayımlamaktan” anladığım şey. Bu resimler, eğer gayr-i müslimler tarafından çizilselerdi, ki böyle pek çok resim de buldum, o zaman belki “işte peygamberin resmi” diye yayımlamak yanlış olabilirdi. Ama bu resimler, Şii ressamlar tarafından çizilmiştir.

  Bununla birlikte “ezber bozmak” iyi bir şeydir. “Hz. Muhammed’in resmi yoktur” olayı bitti. En azından bu bloğa bugün gelen 200 kişi için bitti. İslam tarihinde, Şii ekolde bile olsa resim çizme olayı yapılmış.

  Yayımlanan herhangi bir resmin ya da belgenin ona değer vermesi beklenen kişiler üzerinde etkisi önemli bir tartışma konusudur. Mesela şu an elimde Atatürk’ün eşcinsel olduğuna dair bir hatırattan alıntılar var, lakin koysam mı koymasam mı bilemiyorum. Muhtemelen anarşist yanım ağır basar ve koyarım.

  Bu işlerde “etik” meselesi herşeyde olduğundan daha göreceli.

  Bu yüzden bu blogun Müslüman okurlarının derin hoşgörüsüne sığınıyorum.

 3. Mesele kanaatimce, “resminin olmaması” değildir, resmetmenin doğru olmadığı düşüncesi ile, -tekrar ifade edeyim- dine ve o dinin doğrularına olan saygıdan dolayı yayılmamasıdır. Yoksa Hz. Peygamber’in resmedilmediği gibi bir kanı yaygın da olsa, bir insanın çıkıp “bu resim onun resmidir” demesinin gayet mümkün olabilecek bir varsayımdır. Resimlere kaynaklık ettiğini ifade ettiğiniz Şiilik ise, başlı başına tartışmalı bir konudur.

  Kaldı ki; -bir kez daha- kaynaklarınızı tetkik etmenizi isteyeceğim. Çünkü 1.resmi, kimi kaynaklarda “Hz.Ali”ye ait bir tablo olarak göreceksiniz.

  Son olarak Atatürk’ün eşcinsel olduğunu iddia eden kaynağınız Rıza Nur’un dışında biri ise, ciddi bir “açılım” olacaktır..

  Saygılar.

 4. Bu resimlerin tümü Hz. Ali’nin resmine benzer; çünkü kaynakları aynıdır. Dikkat ederseniz; Hz. Hüseyin ve Hz. Hasan’ın resimleri de Hz. Ali’nin resimlerine fazlasıyla benzer. Bunun nedeni baba-oğul olmaları değil. Bunun nedeni; Hz. Ali resimlerinin bir rüyaya dayanması. Diğer imamların resimleri de bir kaç küçük değişikliklerle çizilmiş.

  Resimler konusundaki kaynağım, bir yabancı site. Ama Ali resimlerini ayrı, Hz. Muhammed resimlerini ayrı bir yerde dikkatli biçimde incelemiş. Yani kaynak epey sağlam.

 5. evet şialar içindeki rafiziler Hz. Aliye ilah demekteler ya da onu peygamber olarak görmekteler kaynaklar hiç te saglam degil
  İslam Alemi böyle şeylere deger vermez
  hatırlatırım bi arada peygamber mezarı diye bi fotograf doloşıyordu
  bunlar sadece siteye hit kazanmak gibi geliyor (kaynak yok)
  bilgilerinizle varolmaya çalışın vb…

 6. İfade edildiği gibi bu resimler idealize edilmiş bir peygamber düşünün resimleridir. İslam peygamberinin bu dine inananlar tarafından “gerçekçi” biçimde resmedilmesi beklenmemeli herhalde. Wikipedia’nın ilgili maddesinde de kaynaklarını incelemediğim bazı minyatür ve resimler var (http://en.wikipedia.org/wiki/Mohammad). Hattâ bu resimleri kaldırtmak için bir kampanya başlatılmıştı yanlış anımsamıyorsam. Görünen o ki Wikipedia ifade özgürlüğünü “kutsal”a feda etmemiş. Benim görüşüm de bu yönde olurdu. Bir dinin yasaklarının bütün insanlığı bağlamadığını anladığımızda daha hızlı adımlar atmaya başlayacağımızı sanıyorum.

  Öte yandan bence de daha ilginç olan konu Mustafa Kemal’in eşcinselliğiyle (ya da daha genel bir ifadeyle eşcinsel ilişkileriyle) ilgili. Tabii ilginç olduğu kertede önemli değil. Yalnızca böyle bir durumun kanıtlanması son yıllarda Türkiye’nin liberal ve muhafazakâr kesimlerince tartışmaya açılmış bulunan Mustafa Kemal kültünü daha yoğun biçimde tartışmanın yolunu açacaktır (mahkemeler izin verdiği ölçüde). Bu konunun Türkiye’de Muhammed’in resimlerinden daha “kutsal” bir alanda olduğu düşünülürse insanın başını kolaylıkla belaya sokacağını söyleyebiliriz.

 7. Burada bazi terbiyesiz, ….. ve seviyesizlerin Alevileri karalamaya calistigina tanik oldum, siz Aleviler’in tirnagi olamazsiniz, gidin dininizle ugrasi gosterin biraz, bizim kini birakin, yasasin Alevilik, kahrolsun gericilik!

  (yorum editlenmiştir. )

  • Alevi kardeş, Ben bu sitede kimsenin alevileri karalamaya çalıştığını görmedim lakin farzedelim ki öyle bir durum oldu senin bu tepkin haklıyken haksız duruma düşmene sebep oldu bilmem farkındamısın… Takdir edersiniz ki Dini konular hakkında yorum yaparken yazılarımıza biraz daha özen göstermemiz gerekir.. Hoş görü altında seviyeli bir şekilde fikirlerimizi beyan edelim…
   Hoşçakalın…

 8. Bu ülkede din özgürlüğü var tamam fakat diğer dinleri KARALAMAYIN!Resimlere gelince o zamandan nasıl gelir o kadar?

  • TEK BİR DİNİN HÜKMÜ GEÇERLİ ODA İSLAM DIR DİĞER DİNLERİNGEÇMİŞTE VARLIĞINI TASDİKLEME BİRLİKTE HÜKMÜNÜNDE GEÇMEDİĞİNİ HERKES BİLİYO…

 9. Hz. muhammed s.a.v efendimizin 15 yaşındaki çizilmiş resminin var olduğunu duydum hatta ingiltere müzesinde varmış…bu konuda daha aydınlatıcı bilgisi olan varsa lütfen açıklama yapsın… kafam çok karışık çünkü… varmıdır yokmudur…

 10. Coşkun Can,
  Var olması/olmaması neyi değiştirir ki kafanız bu kadar karışık? Hiçbir değeri olmayan bir husus bu, o kadar.

 11. Yazıda belirtmiştim, ama resmin heyecanından dikkat edilmemiş sanırım. Bu resimlerin Hz. Muhammed’in gerçek resmi olmasına imkan yok. Şii kültüründe serbest olan peygamber-halife resmi çizme geleneğinin ve ideal bir peygamber portresinin ifadesidir bunlar. Hz. Ali resimleri olarak bilinen resimler de, ünlü bir Şii ressamın “rüyasında gördüğü” Hz. Ali’yi çizmesine dayanır.

  Dikkat ederseniz, pek bir fark da yok aralarında.

  İngiltere müzesindeki resim hakkında bilgim yok. Bugüne kadar 15 yaşındayken çizilmiş bir resme dair rivayet de okumadım. Yalnız, yazının başında bahsettiğim rivayet vardır. Bir kereye mahsus çizilen resim, o kabileye gösterildikten sonra, imha edilmiştir.

  Yani elde Hz. Muhammed’e ait tek bir gerçek resim bile bulunmamaktadır. Vardır diyen yalan söyler.

 12. HZ. MUHAMMED ‘İN HİÇ BİR RESMİ BULUNMAMASINA RAGMEN NBU RESİM ÇİZE GERİ ZEKALILAR NERDE GÖRDÜLER ACABA ÇİZİYORLAR ÇOK MERAK EDİYORUMM

 13. Hz. Muhammed’in (bana gore felsefi yonden vasiflari fazlaca olan ve karakteriyle cok-yonlu “bilir-kisi” olan bu sahsin) resimlerini hayál uzerinden cizmek neden fená bir fiil olarak adlandirilmali? O’da tipki bizim gibi et ve kemik. Soruyorum sizlere, Hz. Muhammed Uhut’ta yasanilan savasta yara almadimi? Butun bunlar tarihsel olarak saptanmis; Islami kaynaklar tarafindan onaylanmis’sa bize “susmak” dusmez mi?

  Peygamberlik ‘falciliktan’ baska bir meslek degildir. Peygamber Hz. Muhammet’te Allah’tan (yuce yaradandan) aldigi “sozde” vahiyleri ve prensipleri ile bize ‘uygulanmasi gerekli; tatbik\pratik icin sarttir’ esaslari uzerinden ogretisel olarak yol gosterici biri olmustur. Gaybi Ademoglu bilmez deyip, Yahudi kahinlerinden Hira Dag’inda kaydettiklerini (ezberlediklerini) etrafinda sahabeler (misyonerler) olusturarak ve bunlar’in vasitasiyla “kisisel fikrini” halka ya “zorla dayatmis” — ya da baska turlu ogretmistir.

  Bana gore bir bilimadami ve bilgisayar’in mucidi Charles Babbage Arap bedevisinden kat be kat ustundur ve insanliga sundugu hizmet onun hizmetlerininde cok otesindedir. Yani bizde bilime onem verilir, bazilarindaysa tarihsel carpitmalara yer verilmektedir. Hz. Muhammed bir insandir ve sizden bizden (senden-benden) farki yoktur.

  • ALEVİ ERKİ İSİMLİ KARDEŞİM.SANA KARDEŞİM DİYORUM ÇÜNKÜ BU Hz. MUHAAMMED(c.c.)’nin önerisidir.HANİ O SENİN BÜYÜCÜ DİYE İTAF ETTİĞİN BİZ MÜSLAMANLARA GÖRE YÜCE İNSAN,SANA GÖRE BİR ANLAM İFADE ETMEYEN İNSAN.SENDEN RİCA EDİYORUM VE SENİN İNANIŞ TARZIN NEYSE KESİNLİKLE KINAMIYORUM.DÜŞÜNCE VE FİKİRLERİNE KESİNLİKLE KATILMASAMDA SAYGI DUYUYORUM.LÜTFEN SENDE BİZİM DÜŞÜNCELERİMİZLE İLGİLİ BİRAZ SAYGILI OL.HİÇ BİR ŞEY BİLMİYORSAN SUS.HAYIRLI AKŞAMLAR KARDEŞİM.

  • bakın arkadaşlar resulullahın resmi bendede var 15 yaşlarındayken amcası abdulmuttaliple şamdayken rahip bahira isimli bir ressam bu resmi ceylan derisi üzerine çiziyo ama edebden olduğu için bu resim sahiblerinin elinde muhafaza ediliyor.alevi erki denen şahsa gelince daha sen hz ali ra. tanımamışsın onlar ve sahabeler resulullahın bir nevi kopyasıdır sen ilme inanıyosun biz ilmi inkar etmiyoruzki sende akıl olsa düşünürsün hiç bir ilim yokki allah cc.nun varlığını ispatlamasın bulamayan ve göremeyen işledikleri günahları gözden geçirsin ve kalbine baksın.pencerede kalın kumaş perde takılıysa dışarıyı nasıl görebilirsinki asfalt yolu bırakıp tarladan giden helede ağmaysa nasıl menziline varabilirki???? ALLAH hidayetı olmayanlara kalp gözü kapalı olanlara yardım etsin. bir hayvanda dahi kalp iradesi varken et ve kemik suretindeki insan kendini en azından bir köpekle yan yana koysun ama aradan benliğini görüntüsünü unutsun ve teraziye koysun ve baksın ozaman görecekki ALLAH ıinkar eden kişi şunu görecek bir köpek dahi kendinden akıllı ve üstünmüş ALLAH ın hidayeti üzerimize olsun…….

  • Başkalarının İnancına Sayğılı ol ki onlarda senin inancına sayğılı olsunlar… Yazıdığın yazıyı okudum bir Alevi bunu yazmaz.. Peygamberliğin Falcılıktan bir farkı yok demişsin… O zaman Hz. Muhammed de senin düşüncene göre falcı olmuş oluyor ki Aleviliğe bile sığmaz bu düşüncen.. Hz.Ali şuan yaşamış olsaydı bu yorumundan sonra sana ne derdi? biraz düşün…

  • yahu yediginiz ekmege haram katmayın hiçmi kuran okumazsınz onlarca ayet var senin gibi hz. muhammede dil uzatanların ne hale geleceklerini anlatan kuranda hanefilik sunnilik alevilik kavramları yok beyler bilgisayar mucidi nasıl bir peygamberden üstün olabilir sen nasıl bir dünyada yaşıyorsun allahın emirlerini yaymak için aç bilaç sefillik içinde ne savaşlar ne çabalar göstermişler peygamberler oturup pc başında porno izlerken bişeyler icad eden uçuk kafalı bi adamı peygamberden üstün tutman put perestlige gider be kardeşim yanlış şeyler yazıp bilmeyen kardeşlerimizi yanıltmayın birde sana bir sözüm olacak alevi erki kardeşim eger kuran okusaydın şu ayeti bilirdin bismillahir rahmanirrahim ” siz onların dinine küfretmeyinki onlarda öfkeye kapılıp küfre kapılmasınlar ” sen daha insana saygısı olmayan ne dediğini bilmeyen bir insansın en azından büyücü dedigin hz. muhammed ( s.a.v) efendimiz allah kelamıyla insanlara hitap etmiş senin gibi peygamberligi olmayan bir insana taparak putperest olmamış sözlerine dikkat et cehenneme daha çok odun lazım bismillahirrahmanirrahim ” biz o zaman geldiginde cehenneme soracagız doldunmu diye cehennem cevap veriyor DAHA YOKMU ” RABBİM SENİN GİBİ İNSANLARIDA YARATTI VE NEFSİNE MÜDEHALE ETMEDİKİ CEHENNEM DOLSUN SELAMETLE

 14. ne farkeder ki resim olsun ya da olmasin. sonucta bir insan, allah degil ki! bos islerin pesinden kosan bos yurdum insanina duyurulur.

 15. Hazret-i Muhammed, İsa (S) gibi tanrılaştırılma tehlikesine karşı resimlerini çizmeyi yasaklamıştır. Ama Onun suretini ayrıntılarıyla anlatan hadisler vardır. Bunlar Hılye adıyla yazılır ve önemli başlangıçlarda bu hılyeler hediye edilirmiş insanlara. Ayrıca Hz.Muhammed’i (S) rüyasında birçok insan görmektedir. Anlattıkları hılyedeki tariflerle örtüşmektedir.
  Hindistan civarındaki kabileden haberim yok. Herhalde bu, yasağa rağmen yapılmış bir şey olsa gerek. Kaynak verirseniz, bu konuda biz de bilgi dağarcığımıza bir şey eklemiş oluruz.

  • Alevi Erkil diye kendini bilmez bir şahıs hz.Muhammed ve Ehli-beyt e dil uzatacak kadar küstahlaşmış . Ve kendinin Alevi olduğunu idda etmiş. Kusura bakma sahtekar herif ama sen asla bir alevi olamazsın sen ataistsin . Bende aleviyim ve sizin gibi insanlar yüzünden bugün aleviler dışarıya karşı yanlış yansıtılmakta ve içerdeki alevi kardeşlerimizde yanlış bilgilenmektedir . Alevi Ehli-beyt i sever onlar için canını verir gerekirse , eee be gerizekalı arkadaş Ehli-beyt Hz.Muhammed(S.A.V) in soyu ailesi olduğuna göre Alevi canını Hz.Muhammed(S.A.V) için seve seve feda etmezmi .Yukarda söylediğim gibi sen Alevi olamazsın sen ataist sin ve bu iğrenç hareketlerini Aleviliğin arkasından insanlara sunuyosun . ALLAH izin verir ömrümde vefa ederse kendine alevi deyip senin gibi sahtekarlık yapan şerefsizleri temizleyecem . Alevi Namazda kılacak , Alevi Oruçda tutacak ALLAH nasip ederse . Arkadaşlar hepinizden ricam tüm Alevileri bu kendini bilmez zirzoplarla aynı kefeye koymamanız . ALLAHIN SELAMETİ ÜZERİNİZE OLSUN . Sitede çok olmuş emeği geçenlerin eline sağlık .

 16. Müslüman Sunni arkadaşlar alevlenmiş yine de, pek de bir durum yok ortada. Sakin olalım :)

  İslam’daki resim yasağı Ekrem Senai’nin de dediği gibi putlaşma korkusundan dolayıydı ki zamanında haklı bir korku olduğunu düşünüyorum.

  İran kültüründe ise İslam zaten farklı bir yoruma bürünmüştü, dolayısıyla suret yasağına çok da takılmamaları mümkün. Nitekim Sunni ekolünde sadece peygamber değil, dört halife de resmedilmez (hatta herkesin suretinin çizilmesi yasaktır). Son resimdeki melek meselesi ise yine farklı kültürlerden etkileşim içinde olunması sebebiyledir. Yani İslam’ın İran, Yunan, Hint kültüründen çevirilerle birlikte önemli ölçüde etkilendiği bir dönem var, dolayısıyla böyle bir etkiyle meleklerin de kız olabileceği düşünülmüştür belki.

  Ama meleklerin kız olmadığına dair ayetler var, Saffat suresi 149, 150 gibi. Şöyle bir şey geldi aklıma, meleklerin ayette dişi olmadığına dair belirleme olsa da, ressamlar ne tür bir melek çizeceğiz sorusuyla başbaşa kaldıklarında dişi suretinden başka akıllarına bir şey gelmemiş olabilir.

 17. İslam inancında meleklerin cinsiyet kavramından münezzeh olduğu geçer. Ama galiba melek kavramı dişil bir çağrışım yapıyor. “Melek” ismini kız ismi olarak kullanıyoruz örneğin. Bir İslamcı arkadaşım sırf bu algıyı kırmak için oğluna Melek ismi koymayı düşünüyordu hatta.

  Melekleri neden dişi olarak algıladığımız konusu aslında gayet önemli bir araştırma konusu olabilir.

 18. alevi kardeşim hz muhammed yapma derse bunu bizlerin yapmaması lazım zira kur’An da da peygambere itaat muhakkakki allaha itaattir diye bir ayetinde var olduğunu unutmamak lazım
  zira hz ali şuan yaşasaydı oda bu kurala uyardı ..oda benim resmimi çizmeyin derdi…….eee oda peygamber terbiyesi almış biri sonuçta..
  peki yinede yasaklar çiğnenmek içindir diyip o zaman içki de iç zinada yap ohhhhhh ne güzel memleket değil mi?
  yani eğer hz muhammed çizmeyin demişse bir bildiği vardır allah resulünün……

 19. boyle sacmalıklara ınananların vay halıne….Bunlar gercekten aptalca seyler…Hz muhammedı gormeyen bır ınsan nasıl olurda o buyuk peygambeın resmını cızebılır….yalan seyler bunlar.cok buyuk gunah…

 20. rasulullah (a.s)’ın resmini daha çocukken şamdaki bir rahip çizmiştir ama kimileri ise onu tarif edilerek çizdirdiklerini söylüyor.Ama Allah daha iyisini bilir

 21. arkadaşlar böyle bir resim var hemde vatikanda papalık merkezinde peygamberimizin 15 yaşında yapılmış olan resmi bende bunu bir arkaaşın sayesinde gördüm onunda dedesi bir gezi sırasında tesadufen vatikanda gırılmemesı gereken bir bölüme giridği zaman cekilmiş bir resimde gördüm ama sanırım birgün ocresim ortaya cıkar ve ogun işte herşey çokk ama cok farklı olur

 22. Yazıda belirtmiştim, ama resmin heyecanından dikkat edilmemiş sanırım. Bu resimlerin Hz. Muhammed’in gerçek resmi olmasına imkan yok. Şii kültüründe serbest olan peygamber-halife resmi çizme geleneğinin ve ideal bir peygamber portresinin ifadesidir bunlar. Hz. Ali resimleri olarak bilinen resimler de, ünlü bir Şii ressamın “rüyasında gördüğü” Hz. Ali’yi çizmesine dayanır.

  Dikkat ederseniz, pek bir fark da yok aralarında.

  İngiltere müzesindeki resim hakkında bilgim yok. Bugüne kadar 15 yaşındayken çizilmiş bir resme dair rivayet de okumadım. Yalnız, yazının başında bahsettiğim rivayet vardır. Bir kereye mahsus çizilen resim, o kabileye gösterildikten sonra, imha edilmiştir.

  Yani elde Hz. Muhammed’e ait tek bir gerçek resim bile bulunmamaktadır. Vardır diyen yalan söyler.

  PINAR KARAKAYALI Ağustos 31, 2009, 9:52 am | #14 Cevapla | Alıntıla HZ. MUHAMMED ‘İN HİÇ BİR RESMİ BULUNMAMASINA RAGMEN NBU RESİM ÇİZE GERİ ZEKALILAR NERDE GÖRDÜLER ACABA ÇİZİYORLAR ÇOK MERAK EDİYORUMM

  gökhan kıvrık Eylül 6, 2009, 1:03 am | #15 Cevapla | Alıntıla bukadarı pes doğusu küçük çoçukların aklını karıştıryorsunuz yapmayın böyle

  Alevi Erki Eylül 8, 2009, 1:02 pm | #16 Cevapla | Alıntıla Hz. Muhammed’in (bana gore felsefi yonden vasiflari fazlaca olan ve karakteriyle cok-yonlu “bilir-kisi” olan bu sahsin) resimlerini hayál uzerinden cizmek neden fená bir fiil olarak adlandirilmali? O’da tipki bizim gibi et ve kemik. Soruyorum sizlere, Hz. Muhammed Uhut’ta yasanilan savasta yara almadimi? Butun bunlar tarihsel olarak saptanmis; Islami kaynaklar tarafindan onaylanmis’sa bize “susmak” dusmez mi?

  Peygamberlik ‘falciliktan’ baska bir meslek degildir. Peygamber Hz. Muhammet’te Allah’tan (yuce yaradandan) aldigi “sozde” vahiyleri ve prensipleri ile bize ‘uygulanmasi gerekli; tatbik\pratik icin sarttir’ esaslari uzerinden ogretisel olarak yol gosterici biri olmustur. Gaybi Ademoglu bilmez deyip, Yahudi kahinlerinden Hira Dag’inda kaydettiklerini (ezberlediklerini) etrafinda sahabeler (misyonerler) olusturarak ve bunlar’in vasitasiyla “kisisel fikrini” halka ya “zorla dayatmis” — ya da baska turlu ogretmistir.

  Bana gore bir bilimadami ve bilgisayar’in mucidi Charles Babbage Arap bedevisinden kat be kat ustundur ve insanliga sundugu hizmet onun hizmetlerininde cok otesindedir. Yani bizde bilime onem verilir, bazilarindaysa tarihsel carpitmalara yer verilmektedir. Hz. Muhammed bir insandir ve sizden bizden (senden-benden) farki yoktur.

  mehmet şalva Eylül 29, 2009, 5:36 pm | #17 Cevapla | Alıntıla ALEVİ ERKİ İSİMLİ KARDEŞİM.SANA KARDEŞİM DİYORUM ÇÜNKÜ BU Hz. MUHAAMMED(c.c.)’nin önerisidir.HANİ O SENİN BÜYÜCÜ DİYE İTAF ETTİĞİN BİZ MÜSLAMANLARA GÖRE YÜCE İNSAN,SANA GÖRE BİR ANLAM İFADE ETMEYEN İNSAN.SENDEN RİCA EDİYORUM VE SENİN İNANIŞ TARZIN NEYSE KESİNLİKLE KINAMIYORUM.DÜŞÜNCE VE FİKİRLERİNE KESİNLİKLE KATILMASAMDA SAYGI DUYUYORUM.LÜTFEN SENDE BİZİM DÜŞÜNCELERİMİZLE İLGİLİ BİRAZ SAYGILI OL.HİÇ BİR ŞEY BİLMİYORSAN SUS.HAYIRLI AKŞAMLAR KARDEŞİM.

  mehmet şalva Eylül 29, 2009, 6:11 pm | #18 Cevapla | Alıntıla Hz.MUHAMMED(s.a.v.) olacak yanlış yazdım.bunu sen söylemeden ben belirteyim.

  Alevi Erki Eylül 8, 2009, 1:04 pm | #19 Cevapla | Alıntıla “El Ay’a, bizimkiler gider yaya”…………..

  mehmet iskender Eylül 10, 2009, 9:12 am | #20 Cevapla | Alıntıla ne farkeder ki resim olsun ya da olmasin. sonucta bir insan, allah degil ki! bos islerin pesinden kosan bos yurdum insanina duyurulur.

  Ekrem Senai Eylül 11, 2009, 11:13 am | #21 Cevapla | Alıntıla Hazret-i Muhammed, İsa (S) gibi tanrılaştırılma tehlikesine karşı resimlerini çizmeyi yasaklamıştır. Ama Onun suretini ayrıntılarıyla anlatan hadisler vardır. Bunlar Hılye adıyla yazılır ve önemli başlangıçlarda bu hılyeler hediye edilirmiş insanlara. Ayrıca Hz.Muhammed’i (S) rüyasında birçok insan görmektedir. Anlattıkları hılyedeki tariflerle örtüşmektedir.
  Hindistan civarındaki kabileden haberim yok. Herhalde bu, yasağa rağmen yapılmış bir şey olsa gerek. Kaynak verirseniz, bu konuda biz de bilgi dağarcığımıza bir şey eklemiş oluruz.

  Alevi Erki Eylül 12, 2009, 3:31 pm | #22 Cevapla | Alıntıla “Yasaklar cignenmek ve asilmak icindir”

  Ayna-i Marzî Ekim 2, 2009, 6:21 pm | #23 Cevapla | Alıntıla Müslüman Sunni arkadaşlar alevlenmiş yine de, pek de bir durum yok ortada. Sakin olalım

  İslam’daki resim yasağı Ekrem Senai’nin de dediği gibi putlaşma korkusundan dolayıydı ki zamanında haklı bir korku olduğunu düşünüyorum.

  İran kültüründe ise İslam zaten farklı bir yoruma bürünmüştü, dolayısıyla suret yasağına çok da takılmamaları mümkün. Nitekim Sunni ekolünde sadece peygamber değil, dört halife de resmedilmez (hatta herkesin suretinin çizilmesi yasaktır). Son resimdeki melek meselesi ise yine farklı kültürlerden etkileşim içinde olunması sebebiyledir. Yani İslam’ın İran, Yunan, Hint kültüründen çevirilerle birlikte önemli ölçüde etkilendiği bir dönem var, dolayısıyla böyle bir etkiyle meleklerin de kız olabileceği düşünülmüştür belki.

  Ama meleklerin kız olmadığına dair ayetler var, Saffat suresi 149, 150 gibi. Şöyle bir şey geldi aklıma, meleklerin ayette dişi olmadığına dair belirleme olsa da, ressamlar ne tür bir melek çizeceğiz sorusuyla başbaşa kaldıklarında dişi suretinden başka akıllarına bir şey gelmemiş olabilir.

  aydemir7114 Kasım 24, 2009, 10:24 am | #24 Cevapla | Alıntıla ama sırrı da ifşa etmemek suretiyle

  aydemir7114 Kasım 24, 2009, 10:27 am | #25 Alıntıla sen Rasulullah’ı görmüş olsaydın böyle melekler hakkında konuşmaz onlar sadece güzeldir derdin

  hasanrua Ekim 3, 2009, 12:32 pm | #26 Cevapla | Alıntıla İslam inancında meleklerin cinsiyet kavramından münezzeh olduğu geçer. Ama galiba melek kavramı dişil bir çağrışım yapıyor. “Melek” ismini kız ismi olarak kullanıyoruz örneğin. Bir İslamcı arkadaşım sırf bu algıyı kırmak için oğluna Melek ismi koymayı düşünüyordu hatta.

  Melekleri neden dişi olarak algıladığımız konusu aslında gayet önemli bir araştırma konusu olabilir.

  Harun Ekim 6, 2009, 11:23 am | #27 Cevapla | Alıntıla alevi kardeşim hz muhammed yapma derse bunu bizlerin yapmaması lazım zira kur’An da da peygambere itaat muhakkakki allaha itaattir diye bir ayetinde var olduğunu unutmamak lazım
  zira hz ali şuan yaşasaydı oda bu kurala uyardı ..oda benim resmimi çizmeyin derdi…….eee oda peygamber terbiyesi almış biri sonuçta..
  peki yinede yasaklar çiğnenmek içindir diyip o zaman içki de iç zinada yap ohhhhhh ne güzel memleket değil mi?
  yani eğer hz muhammed çizmeyin demişse bir bildiği vardır allah resulünün……

  mahmut topal Ekim 31, 2009, 12:45 pm | #28 Cevapla | Alıntıla boyle sacmalıklara ınananların vay halıne….Bunlar gercekten aptalca seyler…Hz muhammedı gormeyen bır ınsan nasıl olurda o buyuk peygambeın resmını cızebılır….yalan seyler bunlar.cok buyuk gunah…

  aydemir7114 Kasım 24, 2009, 10:02 am | #29 Cevapla | Alıntıla rasulullah (a.s)’ın resmini daha çocukken şamdaki bir rahip çizmiştir ama kimileri ise onu tarif edilerek çizdirdiklerini söylüyor.Ama Allah daha iyisini bilir

  aydemir7114 Kasım 24, 2009, 10:25 am | #30 Cevapla | Alıntıla resim hindistan da değil şam yolculuğunda ve orada çizilmiştir

  aydemir7114 Kasım 24, 2009, 10:30 am | #31 Cevapla | Alıntıla hem Rasulullah’ın resmini ne yapacaksınız bunları tartışana kadar gidin O’nun sünnetlerini ve getirdiklerini ifşa edin bu daha iyi değil mi?…

  aydemir7114 Kasım 24, 2009, 10:34 am | #32 Cevapla | Alıntıla bir daha ki meselede görüşürüz

  tolga Ocak 8, 2010, 11:42 pm | #33 Cevapla | Alıntıla arkadaşlar böyle bir resim var hemde vatikanda papalık merkezinde peygamberimizin 15 yaşında yapılmış olan resmi bende bunu bir arkaaşın sayesinde gördüm onunda dedesi bir gezi sırasında tesadufen vatikanda gırılmemesı gereken bir bölüme giridği zaman cekilmiş bir resimde gördüm ama sanırım birgün ocresim ortaya cıkar ve ogun işte herşey çokk ama cok farklı olur

 23. Hz. Muhammed’in resmi çizildi mi?

  Çizildi. Rivayete göre; Hz. Muhammed yaşarken Hindistan civarlarında bir kabile oraya gidip gelen Müslüman bir tüccar tarafından İslam ile tanıştırıldı. Bu kabilenin Hz. Muhammed’i görme şansı olmadığı için, Hz. Muhammed’in resmi çizildi. Kabileye götürüldü, bakıldı ve yok edildi.

  Elbette ki yandaki resimler Hz. Muhammed (s.a.v)’nin gerçek resimleri değildir. Tıpkı, Hz. Ali ve 12 İmam’ın resimleri olarak bilinen resimlerin aslında ne Ali ile ne de 12 imam ile alakası olmadığı gibi. Hz. Ali ve 12 İmam’ın resimleri, 700-800 yıl önce onu rüyasında gören İranlı bir ressam tarafından çizilmiştir.

  Resimler ve yazının devamı için tıklayınız.

  Categories: Kültür Sanat Etiketler:hz. muhammed, hz. muhammed’in resimleri
  Yorumlar (34) Geri İzlemeler (0) Yorum yapın Geri İzleme

  Reşit Bey Mayıs 13, 2009, 8:23 pm | #1 Cevapla | Alıntıla “Melekleri dişi olarak tasvir etmenin yalnızca Kilise sanatında olduğunu sanıyordum, demek ki bizde de varmış.”

  İslam’da peygamberleri -malum- resmetmek doğru olmadığı gibi, meleklerin resmedilmesi de doğru değildir. Bugüne kadar bu tür tasvirlerin, resimlerin yayınlanmaması, yayılmaması ise bir dinin doğrularına ve o dinin peygamberine olan saygıdan ötürüdür.

  hasanrua Mayıs 13, 2009, 8:41 pm | #2 Cevapla | Alıntıla Merhabalar Reşit bey;

  Aslında resimleri yayımlarken saygısızlık olup olmayacağını çok düşündüm. Benim bazı yazıların içindeki belgeler de, yargılar da kısmen de olsa yasa dışı. Onları yazarken düşünmediğim kadar düşünmüşümdür bu durumu.

  Ama neticede, yayımlamaya karar verdim. Bunun nedeni de “yayımlamaktan” anladığım şey. Bu resimler, eğer gayr-i müslimler tarafından çizilselerdi, ki böyle pek çok resim de buldum, o zaman belki “işte peygamberin resmi” diye yayımlamak yanlış olabilirdi. Ama bu resimler, Şii ressamlar tarafından çizilmiştir.

  Bununla birlikte “ezber bozmak” iyi bir şeydir. “Hz. Muhammed’in resmi yoktur” olayı bitti. En azından bu bloğa bugün gelen 200 kişi için bitti. İslam tarihinde, Şii ekolde bile olsa resim çizme olayı yapılmış.

  Yayımlanan herhangi bir resmin ya da belgenin ona değer vermesi beklenen kişiler üzerinde etkisi önemli bir tartışma konusudur. Mesela şu an elimde Atatürk’ün eşcinsel olduğuna dair bir hatırattan alıntılar var, lakin koysam mı koymasam mı bilemiyorum. Muhtemelen anarşist yanım ağır basar ve koyarım.

  Bu işlerde “etik” meselesi herşeyde olduğundan daha göreceli.

  Bu yüzden bu blogun Müslüman okurlarının derin hoşgörüsüne sığınıyorum.

  Reşit Bey Mayıs 13, 2009, 9:04 pm | #3 Cevapla | Alıntıla Mesele kanaatimce, “resminin olmaması” değildir, resmetmenin doğru olmadığı düşüncesi ile, -tekrar ifade edeyim- dine ve o dinin doğrularına olan saygıdan dolayı yayılmamasıdır. Yoksa Hz. Peygamber’in resmedilmediği gibi bir kanı yaygın da olsa, bir insanın çıkıp “bu resim onun resmidir” demesinin gayet mümkün olabilecek bir varsayımdır. Resimlere kaynaklık ettiğini ifade ettiğiniz Şiilik ise, başlı başına tartışmalı bir konudur.

  Kaldı ki; -bir kez daha- kaynaklarınızı tetkik etmenizi isteyeceğim. Çünkü 1.resmi, kimi kaynaklarda “Hz.Ali”ye ait bir tablo olarak göreceksiniz.

  Son olarak Atatürk’ün eşcinsel olduğunu iddia eden kaynağınız Rıza Nur’un dışında biri ise, ciddi bir “açılım” olacaktır..

  Saygılar.

  hasanrua Mayıs 13, 2009, 9:29 pm | #4 Cevapla | Alıntıla Bu resimlerin tümü Hz. Ali’nin resmine benzer; çünkü kaynakları aynıdır. Dikkat ederseniz; Hz. Hüseyin ve Hz. Hasan’ın resimleri de Hz. Ali’nin resimlerine fazlasıyla benzer. Bunun nedeni baba-oğul olmaları değil. Bunun nedeni; Hz. Ali resimlerinin bir rüyaya dayanması. Diğer imamların resimleri de bir kaç küçük değişikliklerle çizilmiş.

  Resimler konusundaki kaynağım, bir yabancı site. Ama Ali resimlerini ayrı, Hz. Muhammed resimlerini ayrı bir yerde dikkatli biçimde incelemiş. Yani kaynak epey sağlam.

  sorularlaislamiyet Mayıs 14, 2009, 8:57 am | #5 Cevapla | Alıntıla evet şialar içindeki rafiziler Hz. Aliye ilah demekteler ya da onu peygamber olarak görmekteler kaynaklar hiç te saglam degil
  İslam Alemi böyle şeylere deger vermez
  hatırlatırım bi arada peygamber mezarı diye bi fotograf doloşıyordu
  bunlar sadece siteye hit kazanmak gibi geliyor (kaynak yok)
  bilgilerinizle varolmaya çalışın vb…

  müstear efendi Mayıs 14, 2009, 1:23 pm | #6 Cevapla | Alıntıla İfade edildiği gibi bu resimler idealize edilmiş bir peygamber düşünün resimleridir. İslam peygamberinin bu dine inananlar tarafından “gerçekçi” biçimde resmedilmesi beklenmemeli herhalde. Wikipedia’nın ilgili maddesinde de kaynaklarını incelemediğim bazı minyatür ve resimler var (http://en.wikipedia.org/wiki/Mohammad). Hattâ bu resimleri kaldırtmak için bir kampanya başlatılmıştı yanlış anımsamıyorsam. Görünen o ki Wikipedia ifade özgürlüğünü “kutsal”a feda etmemiş. Benim görüşüm de bu yönde olurdu. Bir dinin yasaklarının bütün insanlığı bağlamadığını anladığımızda daha hızlı adımlar atmaya başlayacağımızı sanıyorum.

  Öte yandan bence de daha ilginç olan konu Mustafa Kemal’in eşcinselliğiyle (ya da daha genel bir ifadeyle eşcinsel ilişkileriyle) ilgili. Tabii ilginç olduğu kertede önemli değil. Yalnızca böyle bir durumun kanıtlanması son yıllarda Türkiye’nin liberal ve muhafazakâr kesimlerince tartışmaya açılmış bulunan Mustafa Kemal kültünü daha yoğun biçimde tartışmanın yolunu açacaktır (mahkemeler izin verdiği ölçüde). Bu konunun Türkiye’de Muhammed’in resimlerinden daha “kutsal” bir alanda olduğu düşünülürse insanın başını kolaylıkla belaya sokacağını söyleyebiliriz.

  Alevi Erki Mayıs 18, 2009, 1:03 pm | #7 Cevapla | Alıntıla Burada bazi terbiyesiz, ….. ve seviyesizlerin Alevileri karalamaya calistigina tanik oldum, siz Aleviler’in tirnagi olamazsiniz, gidin dininizle ugrasi gosterin biraz, bizim kini birakin, yasasin Alevilik, kahrolsun gericilik!

  (yorum editlenmiştir. )

  enes39 Haziran 14, 2009, 4:33 pm | #8 Cevapla | Alıntıla Bu ülkede din özgürlüğü var tamam fakat diğer dinleri KARALAMAYIN!Resimlere gelince o zamandan nasıl gelir o kadar?

  coşkun can Ağustos 26, 2009, 10:58 am | #9 Cevapla | Alıntıla TEK BİR DİNİN HÜKMÜ GEÇERLİ ODA İSLAM DIR DİĞER DİNLERİNGEÇMİŞTE VARLIĞINI TASDİKLEME BİRLİKTE HÜKMÜNÜNDE GEÇMEDİĞİNİ HERKES BİLİYO…

  mehmet henek Temmuz 6, 2009, 8:59 am | #10 Cevapla | Alıntıla resmi açlımıyor lütfen msn adrese gönderimisiniz rica derim teşkkürler saolun

  coşkun can Ağustos 26, 2009, 10:55 am | #11 Cevapla | Alıntıla Hz. muhammed s.a.v efendimizin 15 yaşındaki çizilmiş resminin var olduğunu duydum hatta ingiltere müzesinde varmış…bu konuda daha aydınlatıcı bilgisi olan varsa lütfen açıklama yapsın… kafam çok karışık çünkü… varmıdır yokmudur…

  Reşit Beyzade Ağustos 26, 2009, 7:30 pm | #12 Cevapla | Alıntıla Coşkun Can,
  Var olması/olmaması neyi değiştirir ki kafanız bu kadar karışık? Hiçbir değeri olmayan bir husus bu, o kadar.

  Admin Ağustos 26, 2009, 9:00 pm | #13 Cevapla | Alıntıla Yazıda belirtmiştim, ama resmin heyecanından dikkat edilmemiş sanırım. Bu resimlerin Hz. Muhammed’in gerçek resmi olmasına imkan yok. Şii kültüründe serbest olan peygamber-halife resmi çizme geleneğinin ve ideal bir peygamber portresinin ifadesidir bunlar. Hz. Ali resimleri olarak bilinen resimler de, ünlü bir Şii ressamın “rüyasında gördüğü” Hz. Ali’yi çizmesine dayanır.

  Dikkat ederseniz, pek bir fark da yok aralarında.

  İngiltere müzesindeki resim hakkında bilgim yok. Bugüne kadar 15 yaşındayken çizilmiş bir resme dair rivayet de okumadım. Yalnız, yazının başında bahsettiğim rivayet vardır. Bir kereye mahsus çizilen resim, o kabileye gösterildikten sonra, imha edilmiştir.

  Yani elde Hz. Muhammed’e ait tek bir gerçek resim bile bulunmamaktadır. Vardır diyen yalan söyler.

  PINAR KARAKAYALI Ağustos 31, 2009, 9:52 am | #14 Cevapla | Alıntıla HZ. MUHAMMED ‘İN HİÇ BİR RESMİ BULUNMAMASINA RAGMEN NBU RESİM ÇİZE GERİ ZEKALILAR NERDE GÖRDÜLER ACABA ÇİZİYORLAR ÇOK MERAK EDİYORUMM

  gökhan kıvrık Eylül 6, 2009, 1:03 am | #15 Cevapla | Alıntıla bukadarı pes doğusu küçük çoçukların aklını karıştıryorsunuz yapmayın böyle

  Alevi Erki Eylül 8, 2009, 1:02 pm | #16 Cevapla | Alıntıla Hz. Muhammed’in (bana gore felsefi yonden vasiflari fazlaca olan ve karakteriyle cok-yonlu “bilir-kisi” olan bu sahsin) resimlerini hayál uzerinden cizmek neden fená bir fiil olarak adlandirilmali? O’da tipki bizim gibi et ve kemik. Soruyorum sizlere, Hz. Muhammed Uhut’ta yasanilan savasta yara almadimi? Butun bunlar tarihsel olarak saptanmis; Islami kaynaklar tarafindan onaylanmis’sa bize “susmak” dusmez mi?

  Peygamberlik ‘falciliktan’ baska bir meslek degildir. Peygamber Hz. Muhammet’te Allah’tan (yuce yaradandan) aldigi “sozde” vahiyleri ve prensipleri ile bize ‘uygulanmasi gerekli; tatbik\pratik icin sarttir’ esaslari uzerinden ogretisel olarak yol gosterici biri olmustur. Gaybi Ademoglu bilmez deyip, Yahudi kahinlerinden Hira Dag’inda kaydettiklerini (ezberlediklerini) etrafinda sahabeler (misyonerler) olusturarak ve bunlar’in vasitasiyla “kisisel fikrini” halka ya “zorla dayatmis” — ya da baska turlu ogretmistir.

  Bana gore bir bilimadami ve bilgisayar’in mucidi Charles Babbage Arap bedevisinden kat be kat ustundur ve insanliga sundugu hizmet onun hizmetlerininde cok otesindedir. Yani bizde bilime onem verilir, bazilarindaysa tarihsel carpitmalara yer verilmektedir. Hz. Muhammed bir insandir ve sizden bizden (senden-benden) farki yoktur.

  mehmet şalva Eylül 29, 2009, 5:36 pm | #17 Cevapla | Alıntıla ALEVİ ERKİ İSİMLİ KARDEŞİM.SANA KARDEŞİM DİYORUM ÇÜNKÜ BU Hz. MUHAAMMED(c.c.)’nin önerisidir.HANİ O SENİN BÜYÜCÜ DİYE İTAF ETTİĞİN BİZ MÜSLAMANLARA GÖRE YÜCE İNSAN,SANA GÖRE BİR ANLAM İFADE ETMEYEN İNSAN.SENDEN RİCA EDİYORUM VE SENİN İNANIŞ TARZIN NEYSE KESİNLİKLE KINAMIYORUM.DÜŞÜNCE VE FİKİRLERİNE KESİNLİKLE KATILMASAMDA SAYGI DUYUYORUM.LÜTFEN SENDE BİZİM DÜŞÜNCELERİMİZLE İLGİLİ BİRAZ SAYGILI OL.HİÇ BİR ŞEY BİLMİYORSAN SUS.HAYIRLI AKŞAMLAR KARDEŞİM.

  mehmet şalva Eylül 29, 2009, 6:11 pm | #18 Cevapla | Alıntıla Hz.MUHAMMED(s.a.v.) olacak yanlış yazdım.bunu sen söylemeden ben belirteyim.

  Alevi Erki Eylül 8, 2009, 1:04 pm | #19 Cevapla | Alıntıla “El Ay’a, bizimkiler gider yaya”…………..

  mehmet iskender Eylül 10, 2009, 9:12 am | #20 Cevapla | Alıntıla ne farkeder ki resim olsun ya da olmasin. sonucta bir insan, allah degil ki! bos islerin pesinden kosan bos yurdum insanina duyurulur.

  Ekrem Senai Eylül 11, 2009, 11:13 am | #21 Cevapla | Alıntıla Hazret-i Muhammed, İsa (S) gibi tanrılaştırılma tehlikesine karşı resimlerini çizmeyi yasaklamıştır. Ama Onun suretini ayrıntılarıyla anlatan hadisler vardır. Bunlar Hılye adıyla yazılır ve önemli başlangıçlarda bu hılyeler hediye edilirmiş insanlara. Ayrıca Hz.Muhammed’i (S) rüyasında birçok insan görmektedir. Anlattıkları hılyedeki tariflerle örtüşmektedir.
  Hindistan civarındaki kabileden haberim yok. Herhalde bu, yasağa rağmen yapılmış bir şey olsa gerek. Kaynak verirseniz, bu konuda biz de bilgi dağarcığımıza bir şey eklemiş oluruz.

  Alevi Erki Eylül 12, 2009, 3:31 pm | #22 Cevapla | Alıntıla “Yasaklar cignenmek ve asilmak icindir”

  Ayna-i Marzî Ekim 2, 2009, 6:21 pm | #23 Cevapla | Alıntıla Müslüman Sunni arkadaşlar alevlenmiş yine de, pek de bir durum yok ortada. Sakin olalım

  İslam’daki resim yasağı Ekrem Senai’nin de dediği gibi putlaşma korkusundan dolayıydı ki zamanında haklı bir korku olduğunu düşünüyorum.

  İran kültüründe ise İslam zaten farklı bir yoruma bürünmüştü, dolayısıyla suret yasağına çok da takılmamaları mümkün. Nitekim Sunni ekolünde sadece peygamber değil, dört halife de resmedilmez (hatta herkesin suretinin çizilmesi yasaktır). Son resimdeki melek meselesi ise yine farklı kültürlerden etkileşim içinde olunması sebebiyledir. Yani İslam’ın İran, Yunan, Hint kültüründen çevirilerle birlikte önemli ölçüde etkilendiği bir dönem var, dolayısıyla böyle bir etkiyle meleklerin de kız olabileceği düşünülmüştür belki.

  Ama meleklerin kız olmadığına dair ayetler var, Saffat suresi 149, 150 gibi. Şöyle bir şey geldi aklıma, meleklerin ayette dişi olmadığına dair belirleme olsa da, ressamlar ne tür bir melek çizeceğiz sorusuyla başbaşa kaldıklarında dişi suretinden başka akıllarına bir şey gelmemiş olabilir.

  aydemir7114 Kasım 24, 2009, 10:24 am | #24 Cevapla | Alıntıla ama sırrı da ifşa etmemek suretiyle

  aydemir7114 Kasım 24, 2009, 10:27 am | #25 Alıntıla sen Rasulullah’ı görmüş olsaydın böyle melekler hakkında konuşmaz onlar sadece güzeldir derdin

  hasanrua Ekim 3, 2009, 12:32 pm | #26 Cevapla | Alıntıla İslam inancında meleklerin cinsiyet kavramından münezzeh olduğu geçer. Ama galiba melek kavramı dişil bir çağrışım yapıyor. “Melek” ismini kız ismi olarak kullanıyoruz örneğin. Bir İslamcı arkadaşım sırf bu algıyı kırmak için oğluna Melek ismi koymayı düşünüyordu hatta.

  Melekleri neden dişi olarak algıladığımız konusu aslında gayet önemli bir araştırma konusu olabilir.

  Harun Ekim 6, 2009, 11:23 am | #27 Cevapla | Alıntıla alevi kardeşim hz muhammed yapma derse bunu bizlerin yapmaması lazım zira kur’An da da peygambere itaat muhakkakki allaha itaattir diye bir ayetinde var olduğunu unutmamak lazım
  zira hz ali şuan yaşasaydı oda bu kurala uyardı ..oda benim resmimi çizmeyin derdi…….eee oda peygamber terbiyesi almış biri sonuçta..
  peki yinede yasaklar çiğnenmek içindir diyip o zaman içki de iç zinada yap ohhhhhh ne güzel memleket değil mi?
  yani eğer hz muhammed çizmeyin demişse bir bildiği vardır allah resulünün……

  mahmut topal Ekim 31, 2009, 12:45 pm | #28 Cevapla | Alıntıla boyle sacmalıklara ınananların vay halıne….Bunlar gercekten aptalca seyler…Hz muhammedı gormeyen bır ınsan nasıl olurda o buyuk peygambeın resmını cızebılır….yalan seyler bunlar.cok buyuk gunah…

  aydemir7114 Kasım 24, 2009, 10:02 am | #29 Cevapla | Alıntıla rasulullah (a.s)’ın resmini daha çocukken şamdaki bir rahip çizmiştir ama kimileri ise onu tarif edilerek çizdirdiklerini söylüyor.Ama Allah daha iyisini bilir

  aydemir7114 Kasım 24, 2009, 10:25 am | #30 Cevapla | Alıntıla resim hindistan da değil şam yolculuğunda ve orada çizilmiştir

  aydemir7114 Kasım 24, 2009, 10:30 am | #31 Cevapla | Alıntıla hem Rasulullah’ın resmini ne yapacaksınız bunları tartışana kadar gidin O’nun sünnetlerini ve getirdiklerini ifşa edin bu daha iyi değil mi?…

  aydemir7114 Kasım 24, 2009, 10:34 am | #32 Cevapla | Alıntıla bir daha ki meselede görüşürüz

  tolga Ocak 8, 2010, 11:42 pm | #33 Cevapla | Alıntıla arkadaşlar böyle bir resim var hemde vatikanda papalık merkezinde peygamberimizin 15 yaşında yapılmış olan resmi bende bunu bir arkaaşın sayesinde gördüm onunda dedesi bir gezi sırasında tesadufen vatikanda gırılmemesı gereken bir bölüme giridği zaman cekilmiş bir resimde gördüm ama sanırım birgün ocresim ortaya cıkar ve ogun işte herşey çokk ama cok farklı olur

  memo Ocak 24, 2010, 9:19 am | #34 Cevapla | Alıntıla Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Yazıda belirtmiştim, ama resmin heyecanından dikkat edilmemiş sanırım. Bu resimlerin Hz. Muhammed’in gerçek resmi olmasına imkan yok. Şii kültüründe serbest olan peygamber-halife resmi çizme geleneğinin ve ideal bir peygamber portresinin ifadesidir bunlar. Hz. Ali resimleri olarak bilinen resimler de, ünlü bir Şii ressamın “rüyasında gördüğü” Hz. Ali’yi çizmesine dayanır.

  Dikkat ederseniz, pek bir fark da yok aralarında.

  İngiltere müzesindeki resim hakkında bilgim yok. Bugüne kadar 15 yaşındayken çizilmiş bir resme dair rivayet de okumadım. Yalnız, yazının başında bahsettiğim rivayet vardır. Bir kereye mahsus çizilen resim, o kabileye gösterildikten sonra, imha edilmiştir.

  Yani elde Hz. Muhammed’e ait tek bir gerçek resim bile bulunmamaktadır. Vardır diyen yalan söyler.

  PINAR KARAKAYALI Ağustos 31, 2009, 9:52 am | #14 Cevapla | Alıntıla HZ. MUHAMMED ‘İN HİÇ BİR RESMİ BULUNMAMASINA RAGMEN NBU RESİM ÇİZE GERİ ZEKALILAR NERDE GÖRDÜLER ACABA ÇİZİYORLAR ÇOK MERAK EDİYORUMM

  gökhan kıvrık Eylül 6, 2009, 1:03 am | #15 Cevapla | Alıntıla bukadarı pes doğusu küçük çoçukların aklını karıştıryorsunuz yapmayın böyle

  Alevi Erki Eylül 8, 2009, 1:02 pm | #16 Cevapla | Alıntıla Hz. Muhammed’in (bana gore felsefi yonden vasiflari fazlaca olan ve karakteriyle cok-yonlu “bilir-kisi” olan bu sahsin) resimlerini hayál uzerinden cizmek neden fená bir fiil olarak adlandirilmali? O’da tipki bizim gibi et ve kemik. Soruyorum sizlere, Hz. Muhammed Uhut’ta yasanilan savasta yara almadimi? Butun bunlar tarihsel olarak saptanmis; Islami kaynaklar tarafindan onaylanmis’sa bize “susmak” dusmez mi?

  Peygamberlik ‘falciliktan’ baska bir meslek degildir. Peygamber Hz. Muhammet’te Allah’tan (yuce yaradandan) aldigi “sozde” vahiyleri ve prensipleri ile bize ‘uygulanmasi gerekli; tatbik\pratik icin sarttir’ esaslari uzerinden ogretisel olarak yol gosterici biri olmustur. Gaybi Ademoglu bilmez deyip, Yahudi kahinlerinden Hira Dag’inda kaydettiklerini (ezberlediklerini) etrafinda sahabeler (misyonerler) olusturarak ve bunlar’in vasitasiyla “kisisel fikrini” halka ya “zorla dayatmis” — ya da baska turlu ogretmistir.

  Bana gore bir bilimadami ve bilgisayar’in mucidi Charles Babbage Arap bedevisinden kat be kat ustundur ve insanliga sundugu hizmet onun hizmetlerininde cok otesindedir. Yani bizde bilime onem verilir, bazilarindaysa tarihsel carpitmalara yer verilmektedir. Hz. Muhammed bir insandir ve sizden bizden (senden-benden) farki yoktur.

  mehmet şalva Eylül 29, 2009, 5:36 pm | #17 Cevapla | Alıntıla ALEVİ ERKİ İSİMLİ KARDEŞİM.SANA KARDEŞİM DİYORUM ÇÜNKÜ BU Hz. MUHAAMMED(c.c.)’nin önerisidir.HANİ O SENİN BÜYÜCÜ DİYE İTAF ETTİĞİN BİZ MÜSLAMANLARA GÖRE YÜCE İNSAN,SANA GÖRE BİR ANLAM İFADE ETMEYEN İNSAN.SENDEN RİCA EDİYORUM VE SENİN İNANIŞ TARZIN NEYSE KESİNLİKLE KINAMIYORUM.DÜŞÜNCE VE FİKİRLERİNE KESİNLİKLE KATILMASAMDA SAYGI DUYUYORUM.LÜTFEN SENDE BİZİM DÜŞÜNCELERİMİZLE İLGİLİ BİRAZ SAYGILI OL.HİÇ BİR ŞEY BİLMİYORSAN SUS.HAYIRLI AKŞAMLAR KARDEŞİM.

  mehmet şalva Eylül 29, 2009, 6:11 pm | #18 Cevapla | Alıntıla Hz.MUHAMMED(s.a.v.) olacak yanlış yazdım.bunu sen söylemeden ben belirteyim.

  Alevi Erki Eylül 8, 2009, 1:04 pm | #19 Cevapla | Alıntıla “El Ay’a, bizimkiler gider yaya”…………..

  mehmet iskender Eylül 10, 2009, 9:12 am | #20 Cevapla | Alıntıla ne farkeder ki resim olsun ya da olmasin. sonucta bir insan, allah degil ki! bos islerin pesinden kosan bos yurdum insanina duyurulur.

  Ekrem Senai Eylül 11, 2009, 11:13 am | #21 Cevapla | Alıntıla Hazret-i Muhammed, İsa (S) gibi tanrılaştırılma tehlikesine karşı resimlerini çizmeyi yasaklamıştır. Ama Onun suretini ayrıntılarıyla anlatan hadisler vardır. Bunlar Hılye adıyla yazılır ve önemli başlangıçlarda bu hılyeler hediye edilirmiş insanlara. Ayrıca Hz.Muhammed’i (S) rüyasında birçok insan görmektedir. Anlattıkları hılyedeki tariflerle örtüşmektedir.
  Hindistan civarındaki kabileden haberim yok. Herhalde bu, yasağa rağmen yapılmış bir şey olsa gerek. Kaynak verirseniz, bu konuda biz de bilgi dağarcığımıza bir şey eklemiş oluruz.

  Alevi Erki Eylül 12, 2009, 3:31 pm | #22 Cevapla | Alıntıla “Yasaklar cignenmek ve asilmak icindir”

  Ayna-i Marzî Ekim 2, 2009, 6:21 pm | #23 Cevapla | Alıntıla Müslüman Sunni arkadaşlar alevlenmiş yine de, pek de bir durum yok ortada. Sakin olalım

  İslam’daki resim yasağı Ekrem Senai’nin de dediği gibi putlaşma korkusundan dolayıydı ki zamanında haklı bir korku olduğunu düşünüyorum.

  İran kültüründe ise İslam zaten farklı bir yoruma bürünmüştü, dolayısıyla suret yasağına çok da takılmamaları mümkün. Nitekim Sunni ekolünde sadece peygamber değil, dört halife de resmedilmez (hatta herkesin suretinin çizilmesi yasaktır). Son resimdeki melek meselesi ise yine farklı kültürlerden etkileşim içinde olunması sebebiyledir. Yani İslam’ın İran, Yunan, Hint kültüründen çevirilerle birlikte önemli ölçüde etkilendiği bir dönem var, dolayısıyla böyle bir etkiyle meleklerin de kız olabileceği düşünülmüştür belki.

  Ama meleklerin kız olmadığına dair ayetler var, Saffat suresi 149, 150 gibi. Şöyle bir şey geldi aklıma, meleklerin ayette dişi olmadığına dair belirleme olsa da, ressamlar ne tür bir melek çizeceğiz sorusuyla başbaşa kaldıklarında dişi suretinden başka akıllarına bir şey gelmemiş olabilir.

  aydemir7114 Kasım 24, 2009, 10:24 am | #24 Cevapla | Alıntıla ama sırrı da ifşa etmemek suretiyle

  aydemir7114 Kasım 24, 2009, 10:27 am | #25 Alıntıla sen Rasulullah’ı görmüş olsaydın böyle melekler hakkında konuşmaz onlar sadece güzeldir derdin

  hasanrua Ekim 3, 2009, 12:32 pm | #26 Cevapla | Alıntıla İslam inancında meleklerin cinsiyet kavramından münezzeh olduğu geçer. Ama galiba melek kavramı dişil bir çağrışım yapıyor. “Melek” ismini kız ismi olarak kullanıyoruz örneğin. Bir İslamcı arkadaşım sırf bu algıyı kırmak için oğluna Melek ismi koymayı düşünüyordu hatta.

  Melekleri neden dişi olarak algıladığımız konusu aslında gayet önemli bir araştırma konusu olabilir.

  Harun Ekim 6, 2009, 11:23 am | #27 Cevapla | Alıntıla alevi kardeşim hz muhammed yapma derse bunu bizlerin yapmaması lazım zira kur’An da da peygambere itaat muhakkakki allaha itaattir diye bir ayetinde var olduğunu unutmamak lazım
  zira hz ali şuan yaşasaydı oda bu kurala uyardı ..oda benim resmimi çizmeyin derdi…….eee oda peygamber terbiyesi almış biri sonuçta..
  peki yinede yasaklar çiğnenmek içindir diyip o zaman içki de iç zinada yap ohhhhhh ne güzel memleket değil mi?
  yani eğer hz muhammed çizmeyin demişse bir bildiği vardır allah resulünün……

  mahmut topal Ekim 31, 2009, 12:45 pm | #28 Cevapla | Alıntıla boyle sacmalıklara ınananların vay halıne….Bunlar gercekten aptalca seyler…Hz muhammedı gormeyen bır ınsan nasıl olurda o buyuk peygambeın resmını cızebılır….yalan seyler bunlar.cok buyuk gunah…

  aydemir7114 Kasım 24, 2009, 10:02 am | #29 Cevapla | Alıntıla rasulullah (a.s)’ın resmini daha çocukken şamdaki bir rahip çizmiştir ama kimileri ise onu tarif edilerek çizdirdiklerini söylüyor.Ama Allah daha iyisini bilir

  aydemir7114 Kasım 24, 2009, 10:25 am | #30 Cevapla | Alıntıla resim hindistan da değil şam yolculuğunda ve orada çizilmiştir

  aydemir7114 Kasım 24, 2009, 10:30 am | #31 Cevapla | Alıntıla hem Rasulullah’ın resmini ne yapacaksınız bunları tartışana kadar gidin O’nun sünnetlerini ve getirdiklerini ifşa edin bu daha iyi değil mi?…

  aydemir7114 Kasım 24, 2009, 10:34 am | #32 Cevapla | Alıntıla bir daha ki meselede görüşürüz

  tolga Ocak 8, 2010, 11:42 pm | #33 Cevapla | Alıntıla arkadaşlar böyle bir resim var hemde vatikanda papalık merkezinde peygamberimizin 15 yaşında yapılmış olan resmi bende bunu bir arkaaşın sayesinde gördüm onunda dedesi bir gezi sırasında tesadufen vatikanda gırılmemesı gereken bir bölüme giridği zaman cekilmiş bir resimde gördüm ama sanırım birgün ocresim ortaya cıkar ve ogun işte herşey çokk ama cok farklı olur

 24. ben bu siteyi çok beğendim umarım daha güzel şeyler eklenir.bu siteyi yapanlara çok teşekkür ederim.bu siteen daha güzel şeyler bekliyorum

 25. Bu insanları çok ayıplıyorum gerçekten. Mesela İsa peygamber. Hz.Muhammed’Den önce varmış ama nerden biliyorlar. İşte uydurukçular bu insanlar kanmayın bu ressamlara.

 26. Buradan HZ MUHAMMEDE dil uzatanlara diyorumki özellikle alevi erkine lütfen insanların inancına saygılı olun HZ MUHAMMED bedenen senin benim gibi insan olabilir onun varlığı çakıllar içinde bulunan mücevhere benzer bu günlerde alevi çalıştayı yapılıyor bunlara fırsat verildi hemen diyanet kapatısın dediler içlerindekini çıkarttılar türkiyemizde bunlar çoğunlukta olaydı bizleri küçücük suda boğar

 27. ebu cehilin yaptığını yaparlardı kuranda değişik ayetlerde buyururki ÖZETLERSEM (ey MUHAMMED sen mecnun dedeğilsin kahinde değilsin sen kendinden bir sözde söylemezsin seni yalanlayanları bizi inkar edenleri şiddetli bir azabla yakalayacağım )ALLAH inananların yardımcısı olsun.. mademki yasaklar çiğnenmek için vardır. tatlı tatlı yemenin ilerde acı acı çıkartması olur herkese saygılarımla

 28. Ya resmi olsa ne olur olmasa ne olur resmniin olması onun kutsallığını bozmaz körü körüne saçma batıl inanışlarla kendinizi yormayın.

 29. Ayrıca resmi vardır. Madam Montegune 18. yüzyılda mektuplarında bunu belirtmiştir bTürkleri kılıç gücüyle yenemeyen bizanslılar manevi yönden yenmeye çalışmışlardır..1711 yılına kadar Ayasofya nın duvarındaki resşimlere elk değmeden nazam kılınmıştır.O tarihte isveç kıralının göndediği ressamlar onların resimlerini yapıp ülkelerine götürmüşler.Sonra bizim yeni türeyen din sömürücüleri üzerine boya sürmüşler Ayasofya müze olduktan sonra boyalar temizlenirken bozulan yerlere ,isveçteki resimlere göre tamamlamıştır sanatçılar.Hatta daha önce Hz Muhammed in hayatını yazan kitaplarda onun yüzünün resmi yapıldığı halde ,o tarihlerden sonra üzerleri beyaz bir boya ile kapatılmış,boyayı kaldırınca yüz orataya çıkmış.
  MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ (KAYNAK)

 30. Hz.Muhammedin hayatı-ÖZET
  1 – DOĞUMU-AİLESİ-ÇOCUKLUĞU –GENÇLİĞİ
  Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed(s),20 Nisan 571 yılında Mekke’de doğdu.Annesinin adı Amine,babasının adı ise Abdullah’tır.

  Peygamberimizin babası Abdullah,O daha doğmadan önce ölmüştü.Ana Muhammed ismini dedesi Abdulmuttalip vermişti.O’nun dört tane ismi vardır:

  1 – Muhammed

  2 – Ahmet

  3 – Mustafa

  4 – Mahmut

  Doğduktan bir süre sonra Mekkedeki geleneklerden dolayı bir süre için süt aneye verild.Süt annesi Halime O’na 4 yaşına gelinceye kadar baktı.Böylece daha iyi bir havada yetişti.

  4 yaşından sonra annesi Amine Onu yanına geri aldı.6 yaşına geldiğinde ise annesi Amine de öldü

  6 yaşından sonra kendisine dedesi Abdulmuttalip bakmaya başladı

  8 yaşına geldiğinde dedesi de vefat edince amcası Ebu Talip’in yanında kalmaya başladı.Amcası O’na hem çocukluğunda ve gençliğinde baktı hem de Peygamber olduktan sonra Mekkelilerin Ona karşı yaptığı saldırıların çoğunu engelledi.Aynı zamanda Mekkeliler kendisine zarar vermek isteseler bile,Ebu Talip’ten çekindikleri için ,bu planlarını terk etmek zorunda kaldılar.Peygamberimiz de O’nun bu iyiliğini hiçbir zaman unutmamıştır.Peygamberimize Mekkelilerin yaptığı kötülüklerin hemen hemen hepsi Ebu Talip öldükten sonra olmuştur.Ebu Talip ticaretle uğraşan birisidi.

  .Peygamberimiz 12 yaşında iken Onunla beraber Suriye’ye doğru ticaret mallarını satmak için yola çıkmışlarken,yolda Busra denilen bir yerde mola verdiler.Bir papaz olan Bahira,orada,ondaki değişik durumların olduğunu fark etti.O’nun daha önce Hz. İsa’nın İncil’de de bildirdiği gönderilecek olan son peygamberin olduğunu anladı..Amcasından O’nu daha fazla ileriye ***ürmemesini,aksi halde Yahudilerin kendisini öldürebileceğini söyledi.Çünkü Yahudiler de son bir peygamberin geleceğini biliyorlardı. Fakat onlar bu son peygamberin kendi içlerinden birisinin olmasını istiyorlardı.

  Bunun üzerine Ebu Talip,ticaret mallarını orada satarak,Mekke’ye hemen geri döndü.
  25 yaşına geldiğinde artık ticaretten de anlayan bir delikanlı olmuştu.Bu zamanlarda40 yaşına ulaşmış,ahlak ve terbiye konusunda son derece ileri durumda olan Hatice isminde zengin ve dul bir hanımefendi vardı.Bu hanım çok zengindi. Fakat kendisi kadın olduğu için ticaret mallarını satmak için uzak yerlere gidemiyordu.O da,başka erkeklerle ticaret ortaklığı kurup,elde edilen karı paylaşıyordu.Zaten ahlakı bozuk olan bu toplumda,sürekli aldatılıyor ortakları elde ettikleri gerçek karı,açıklamıyorlar.Bu işten iyice canı yanan Hz.Hatice bu sefer gerçekten kendisine güvenebileceği bir ortak aramaya başladı.Kendisine 25 yaşındaki O genci,Hz.Muhammed’i tavsiye ettiler.Hz.Muhammed’le yaptığı ortaklıktan iyi bir gelir elde etti.Aradığı ortağını bulmuştu.Hem de ne ortak.O ilk başta ticarette kazanayım derken Allah onlara öyle bir kader çizmişti ki ,bu ticaretin sonunda,birbirlerine ne kadar da yakıştıklarını anlayıp,hayatlarını da ortak ettiler.Evlenmeye karar verdiler.Sade bir törenle evlendiler.Bu ticaret ortaklığı öyle bir ortaklık olmuştu ki,sonunda birbirlerinin hayatlarına,dertlerine,tasalarına,sevinçlerine kadar herşeyleriyle ortak olmuşlardı.

  Peygamberimizin Hz Hatice ile olan evliliklerindei Altı çocukları dünyaya geldi:

  1 –Abdullah,

  2 – Zeynep,

  3 – Rukiye

  4 – Ümmü Gülsüm

  5 –Kasım

  6 – Fatıma

  Bunlardan Hz.Fatıma hariç bütün çocukları Peygamberimizden önce vefat etmişlerdir.
  Hz.Hatice,aynı zamanda İslam’a giren ilk insan olmuş,asalet,dürüstlük,üstün ahlak ve fedakarlığı ile Haticetül-Kübra (Büyük Hatice)lakabını da almıştır.
  35 yaşına geldiğinde ise Kabe hakemliği yapmış,buradaki hakemliğiyle bütün Mekkelilerin saygısını kazanmıştır.

  Olay şudur:

  Araplar tarafından da kutsal sayılan Kabe,şiddetli sel ile yıkılmştı.Bunun üzerine Mekkeliler bir araya gelerek O’nu yeniden inşa etttiler.Fakat bugün bizim için de kutsal olan Hacerül-Esved(Türkçe’mizde Karataş anlamına gelir.Cennetten geldiğine inanılır.)denen taşı eski yerine koymaya sıra gelince,herkes bu işi kendisi yapmak,bu şerefi kendisi elde etmek istedi.İş öyle cidileşti ki, aralarında sonu savaşa kadar gidebilecek tartışmalar başladı.Bunun üzerine tarafsız bir hakem bulmaya karar verdiler.:Sabahleyin Kabe sınırlarına ilk kim gelirse O hakem olacak ve O’nun vereceği karara herkes uyacaktı.Sabah olunca öyle güzel bir olay olur ki;içeriye ilk gelen Hz.Muhammed’dir.O’nun gelişi herkese derin bir nefes aldırdı.Çünkü haksızlık yapmayacak,harkesin güvendiği bir insandı O.Peygamberimiz elbisesini çıkardı.Hacerül –Esved’i üzerine koydurdu.Ve her kabileden birer kişinin taşı kaldırmasını istedi.Taş yeterli yüksekliğe çıkınca da kendi elleriyle yerine yerleştirdi.Herkes bu olaydan memnun olmuştu.Nasıl memnun olmasınlar ki,hem taşı yerine koyma işine herkes katılmış hem de en önemlisi çıkabilecek bir savaş engellenmişti.Bu olaydan sonra Peygamberimize Muhammedül-Emin (Güvenilir Muhammed)lakabı takılmıştır.

  Hz.İsa’dan beri yaklaşık 600 yıldan beri peygamber gelmemişti.İnsanlık bir Peygambere,bir rehbere muhtaçtı. İlahi kitaplar değiştirilmiş,ahlak ve manevi değer diye bir şey kalmamıştı.Bütün çirkin işler son derece yaygınlaşmıştı.Hatta insanlar köle olarak satılmaya,kız çocuklar canlı canlı toprağa gömülmeye başlanmıştı.
  Peygamberimiz bütün bu çirkin işlerden uzak duruyordu.Özellikle 35 yaşlarından sonra sık sık Mekke’nin dışına çıkıyor,Hira Mağarasında yalnızlığa çekiliyordu.
  40 yaşlarında yine böyle bir durumda (610 yılında)Cebrail (as) O’na görünüp kendisinden ‘’Okumasını istedi.O da okuma bilmeği cevabını verdi.Bu durum birkaç kez tekrarlanınca,’’Ne okuyayım’’diye sordu.Cebrail (as) da (Yaratan Rabbinin adıyla oku………diye başlayan )ALAK suresinin ilk beş ayetini kendisne bildirdi.Bu olayla Peygamberimizin Peygamberlik görevi başlamış oldu.

  Bu vahyin sonunda O’na ılk inanan insanlar şunlardır:

  1 –İlk müşlüman Kadın :Hz.Hatice ( Hanımı)

  2 – ilk müslüman Erkek :Hz.Ebubekir (Çok samimi arkadaşı)

  3 – İlk müslüman Köle :Hz.Zeyd (Köle olarak alıp,sonra Onu serbest bıraktığı kimse.

  4 – İlk müslüman Çocuk :Hz.Ali (Amcası Ebu Talip’in oğlu.)

  Peygamberimiz insanları 3 yıl boyuca İslam’a gizlice davet etti.Bundan sonra açıktan açığa davet etmeye başladı.Bu durum doğru yola ulaşmak istemeyen Müslümanlara karşı olmadık işkenceler yapmaya başladılar. Bu işkenceler dayanılmaz hal almaya başladı.Bunun üzerine Peygamberimiz bir grup müslümanı Habeşistan’a gönderdi.Bu; Müslümanların İLK HİCRET’İ oldu.Bu ilk hicret 615 yılında olmuştur.

  Peygamberimiz 13 yıl boyunca Mekkelileri İslam’a çağırdı.Bu uğurda her türlü sıkıntıya katlandı.

  Peygamberliğinin 11.yılında Medine’den gelen bir grup insan Müslüman olmuşlardı.Ertesi sene daha büyük bir grup gelerek Müslüman oldular. Peygamberimizi canları,malları ve evlatları gibi koruyacaklarına söz verdiler.Kendisini Medine’ye davet ettiler.

  Bu arada Mekkelilerin Müslümanlara karşı olan tutumları hiç değişmemiş,hatta daha da artmıştı.Bunun üzerine peygamberimiz Allah’tan gelen izinle Medine’ye hicret etmeye karar verdi.Medine’ye gitmesi halinde bunun kendileri için daha da büyük bir tehlike olacağını anlayan Mekkeliler,Darun-Nedve(Mekke İdare Meclisinde) toplanarak Peygamberimizi öldürmeye karar verdiler.Fakat bunu gerçekleştiremediler.Hz.Ebubekir ile uzun ve tehlikeli bir yolculuktan sonra Medine’ye vardılar.Bu hicret İslam tarihi bakımından çok önemlidir.Çünkü:

  1 – İslam Medine’de yükselip büyümüş ve bütün dünyaya bu şehirden yayılmıştır.

  2 – Hz.Ömer’in halifeliğinden itibaren de bu olay müslümanlar tarih başlangıcı olmuştur.

  MUHACİR VE ENSAR

  MUHACİR : Dinleri ve inançları uğruna,Mekke’den Medine ye göç eden Müslümanlara denir.

  ENSAR : Mekkeli Müslümanlara yardım eden Medineli Müslümanlara da Ensar denir
  Peygamberimiz Ensar ve Muhaciri kardeş ilan etmiş,onlar da bu kardeşliği gerçekten uygulamışlardır.

  MEDİNE DÖNEMİ VE SAVAŞLAR

  Mekkeliler,Müslümanların Medine’de de yaşamalarını istemiyorlardı.Çünkü,eğer orada rahat ederlerse Müslümanlığın her tarafa yayılacağını biliyorlardı.Bunun için de Müslümanları resmen savaşa zorluyorlardı.Oysa peygamberimize henüz savaşma emri ve izni verilmemişti.Bu yüzden kimseyle savaşa girmiyordu.Yüce Allah’ın savaş emrini verdikten sonra Hz.Peygamber Mekkelilerle 3 önemli savaş yapmıştır:

  PEYGAMBERİMİZİN SAVAŞLARI :

  1 – BEDİR SAVAŞI : (MART 624 – Hicretin 2.yılı )
  Müslümanlar :305 kişi

  Mekkeliler :1000 kişi

  Savaşın Sebebi Mekkelilerin;ellerinden kaçırdıkları Müslümanlardan intikam almak,ve onları yok etmek istemeleri.

  Savaşın Sonucu :

  1-Müslümanlar bu savaşı kazandı.

  2-Mekkeli müşriklerin bazı elebaşıları öldürüldü.

  3-Mekkelilerden 70 kadar kişi öldü,70 kadarı da esir alındı.

  4-Müslümanlardan da 14 kişi şehit oldu..
  Esirlere ne yapıldı?

  1-Maddi durumları iyi olanlar para karşılığı serbest bırakıldı.

  2-Bunlardan okuma-yazma bilenler;10 Müslüman’a okuma yazma öğretmeleri karşılığında serbest bırakıldı.

  3- Fakir esirler ise karşılıksız olarak serbest bırakıldılar

  Bedir Savaşının Önemi :

  1-Bedir Savaşı İslam’ın ve Müslümanların artık kendilerini kabul ettirdiği bir savaş olmuştur.

  2-Bu savaşla Medine İslam Devletinin temeli atılmıştır.

  3-Zaferle sonuçlanan bu savaşla hem İslam Dini ve hem de Müslümanlar kuvvetlendiler.

  4-Bu savaştan sonra Mekkeliler Müslümanlardan korkmaya başlamışlardır.

  UHUD SAVAŞI (MART 625 -Hicretin 3.yılı.)

  Müslümanlar:700 kişi Mekkeliler :3000 kişi
  Savaşın Sebebi .Bu savaş Mekkelilerin Bedir Savaşının yenilgilerinin intikamını almak istemeleridir.

  Savaşın Sonucu: Bu savaşta da Müslümanlar galip gelmek üzere iken,peygamberimizin ısrarla hiç ayrılmamalarını istediği okçuların savaşı kazandık zannederek yerlerini terk etmeleri sebebiyle,Müslümanlar büyük zararlar verdiler.

  1-Peygamberimizin amcası Hz.Hamza bu savaşta şehit oldu.

  2-Müslümanlardan 70 kişi şehit oldu.

  3-Peygamberimiz hafifçe yaralandı.

  Uhud Savaşının Önemi:Bu savaşın sonunda Müslümanlara komutanın ve Peygamberin sözlerini her zaman dinlemenin gerektiği anlaşılmıştır

  HENDEK SAVAŞI(MART 627 )
  Müslümanlar :3.000 kişi Mekkeliler : 10.000 kişi

  SAVAŞIN SEBEBİ : Mekkelilerin,Müslümanları tamamen ortadan kaldırmak için Medine’yi kuşatmaları.

  SAVAŞIN SONUCU :Müslümanlar Şehrin ovaya bakan kısmını,hendekler(çukurlar)kazarak,savunma yaptılar.Mekkeliler 20 gün boyunca kuşatmayı sürdürdüler. Erzaklarının da tükenmesi ve son gecede çıkan bir fırtına ile bütün malzemelerinin dağılması ile kuşatmaya son verip geriye dönmüşlerdir.

  HUDEYBİYE BARIŞI VE MEKKE’NİN FETHİ

  Hendek Savaşından bir yıl sonra hicretin 6.yılından Mekkelilerle Müslümanlar arasında bir anlaşma yapıldı.Hudeybiye denilen yerde yapılan bu anlaşmanın şartları görünüşte Müslümanların aleyhine gibi görünmüştü,fakat anlaşmanın maddeleri zamanla Müslümanların işine yaramıştır.

  HUDEYBİYE BARIŞININ ÖNEMİ

  Bu anlaşma Mekke’nin fethedilmesini sağlamış bir anlaşmadır.

  Anlaşma maddelerinin bir kısmı şöyledir :

  1 – İki taraf da 10 yıl boyunca barış içinde bulunacaklardır.

  2 – Mekkelilerden,Medine’ye kaçan olursa Müslümanlar o’nu Mekkelilere geri vereceklerdi.

  3 – Medine’den Mekke’ye kaçan olursa Mekkeliler ise geri vermek zorunda olmayacaklardı.

  4 – Müslümanlar bu yıl umre yapmayıp,gelecek yıla erteleyeceklerdi.Gelecek yıl ise Mekkeliler şehri terk edecekler,,Müslümanlar da şehre silahsız olarak gireceklerdi.Şehirde en fazla 3 gün kalacaklardı.
  Ancak Mekkeliler bu anlaşmaya uymadılar.Bunun üzerine Hz.Peygamber de 10.000 kişilik bir ordu ile Mekke üzerine yürümek zorunda kaldı
  Mekke civarına geldiklerinde İslam Ordusu konakladı.Peygamberimiz (s)in emriyle on bin terde ateşler yakıldı.Bu kalabalığı gören Mekkeliler;karşı koymaya cesaret edemediler.Hicretin 8.yılında (630 yılında,kan dökmeden Mekke’ye girdi. Yıllarca kendisine ve Müslümanlara eziyet eden Mekkelileri de bağışladı Bu davranışı ile O büyüklüğünü gösterdi. Bunun üzerine Mekkeliler gruplar halinde Müslüman oldular.

  VEDA HACCI VE VEDA HUTBESİ

  Hz Peygamberin Hicretin 10.yılında Veda niteliğindeki yaptığı son Hacca ‘VEDA HACCI ‘ denir.Bu hacda yaptığı son hutbeye(konuşmaya) da ‘VEDA HUTBESİ’ denir
  Veda Hutbesinde İslamın genel prensiplerini,kendisini dinleyen 100.000 kişi ye birkez daha hatırlattı.

  VEDA HUTBESİNDE YER ALAN KONOLARIN BAZILARI ŞUNLARDIR

  1 – Allah’tan başka ilah yoktur.Ben de Onun kulu ve peygamberiyim.

  2 – Birbirinizin malları ve kanları birbirinize haramdır.

  3 – Emanetlere ihanet etmeyin.

  4 _Faiz yemeyin.

  5 – Kimseye zulmetmeyin.

  6 – Dininizi korumak için küçük günahlardan da kaçınız..

  7 – Kadınların haklarını çiğnemeyin.

  8 – Size iki emanet bırakıyorum.Ona sımsıkı sarılırsanız yolunuzu şaşırmazsınız :Bunlar Kuran-ı Kerim ve Benim Sünnetimdir.

  9 – Birbirlerinizin mallarını haksız yere yemeyin.

  VEFATI

  Bu büyük haccın arife gününde şu ayet inmişti:’Bugün dininizi tamamladım.Size nimetimi tamamladım.Ve din olarak size İslamı seçtim.’’Hz.Ömer bu ayeti işitince ağladı.Çünkü Peygamberimizin vefatının yaklaştığını anladı.
  Peygamberimiz sanki bir ayrılık toplantısı niteliğinde olan Veda Haccından bir süre sonra hastalandı.63 yaşında Hicretin 12.yılında, 8 Haziran 632 yılında vefat etmiştir.Kabri halen Medine şehrindedir.

 31. Hz. Muhammed (s.a.s.) Mekke’de doğdu. 40 yaşında Peygamber oldu. 23 yıllık Peygamberlik hayâtının 13 yılı Mekke’de, 10 yılı da Medine’de geçti. Medine’de 63 yaşında vefât etti. Bu sebeple:

  Hz. Muhammed (s.a.s.) ‘in hayâtı (571-632):

  a) Peygamberliğinden Önceki Hayâtı (571-610),

  b) Peygamberlik Devri (610-632) olmak üzere iki kısma ayrılır.

  Peygamberlik devri de:

  a) Mekke devri (610-622)

  b) Medine devri (622-632)

  olarak iki döneme ayrılır.

  Bu sebeple Siyer ve İslâm Târihi ile ilgili kitaplarda, Rasûlullah (s.a.s.)’in hayâtı, “Peygamberlikten (Bi’setten) öncesi” ve “Peygamberlik devri” diye iki devreye ayrılarak incelenmiştir. Peygamberlikten önceki hayatını da:

  1- Çocukluk devresi (8 yaşına kadar olan süre),

  2- Gençlik çağı (8-25 yaşına kadar olan devre),

  3- Evlilik dönemi (25-40 yaşı arasındaki devre) olmak üzere genellikle üç bölüme ayırmışlardır.

  Peygamber olduktan sonra, “Mekke Devri”nde geçen olayları incelerken, târihbaşı olarak, Peygamberliğin (Nübüvvetin) l. 2. veya 5 inci yılı gibi, Nübüvvetin başlangıcını; “Medine devri” olaylarında ise,-Hicretin, 1., 2. veya 3 üncü yılı şeklinde Rasûl–i Ekrem (s.a.s.)’in Hicret olayını esâs almışlardır.

  Bu kitapta da aynı usûle uyulacaktır.

  HZ.MUHAMMED (S.A.S)´İN PEYGAMBERLİKTEN ÖNCEKİ HAYÂTI

  ” Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik”.

  (el-Enbiyâ Sûresi, 107)

  l- HZ. MUHAMMED (S.A.S)’İN ÇOCUKLUK DÖNEMİ

  1- DOĞUMU:

  Hz. Muhammed (s.a.s.) Milâddan sonra 571 senesi, Fil Yılı’nda, 12 Rebiülevvel (20 Nisan) pazartesi gecesi sabaha karşı, Mekke’nin doğusunda bulunan “Hâşimoğulları Mahallesi”nde, babasından kendisine mirâs kalan evde doğdu. Arapların takvim başı olarak kullandıkları “Fil Vak’ası”, Peygamberimiz (s.a.s.)’in doğumundan 52 gün kadar önce olmuştu.(18)

  Abdülmuttalib, torununun doğumu şerefine verdiği ziyâfette çocuğun adını soranlara:

  “Muhammed adını verdim. Dilerim ki, gökte Hakk, yeryüzünde halk, O’nu hayırla yâdetsinler…” cevâbını verdi. Annesi de “Ahmed” dedi. (Muhammed, üstünlük ve meziyetleri anılarak çok çok övülüp senâ edilen; Ahmed de Cenab-ı Hakk’ı yüce sıfatları ile öven, hamdeden kimse demektir.(19)

  İslâm târihçileri, Peygamberimiz (s.a.s.)’in doğduğu gece bir takım olağanüstü olayların meydana geldiğini naklederler. O gece İran Kisrâsı (Hükümdarı)’nın Medâyin şehrindeki sarayının 14 sütûnu yıkılmış, mecûsîlerin İran’da Istahrâbat şehrinde bin yıldan beri yanmakta olan “ateşgede”leri sönmüş, Sâve (Taberiyye) gölü yere batmış, bin yıldan beri kurumuş olan Semâve deresi’nin suları taşmış, mecûsîlerin büyük bilgini Mûdibân korkunç bir rüya görmüş, Kâbe’deki putların yüz üstü devrildikleri görülmüştü. Gerçekten O’nun doğması ile bütün dünyada hüküm sürmekte olan cehâlet ve küfür ateşi sönmüş, putperestlik yıkılmış, zulmün baskısı son bulmuştur.

  2- SOYU (NESEBİ)

  Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.s.)’in babası, Abdülmuttalib’in oğlu Abdullah; annesi ise Vehb’in kızı Âmine’dir. Babası Abdullah, Kureyş Kabîlesinin Hâşimoğulları kolundan, annesi Âmine ise Zühreoğulları kolundandır. Her ikisinin soyu, bir kaç batın yukarıda, “Kilâb”da birleşmektedir. Her ikisi de Mekke’lidir.

  Peygamber (s.a.s.) Efendimiz, Hz.İbrâhim’in büyük oğlu Hz. İsmâil’in neslindendir. Soyu Adnân’a kadar kesintisiz bellidir.(20) Adnân ile Hz.İsmâil arasındaki batınların sayısında neseb bilginleri ihtilâf etmişlerdir.(21)

  Peygamber (s.a.s.) Efendimizin soyu, çok temiz ve çok şerefli bir neseb zinciridir. Bir hadisi şerifte Rasûl-i Ekrem Efendimiz:

  “Ben devirden devire, (nesilden nesile, âileden âileye) seçilerek intikal eden Âdemoğulları soylarının en temizinden naklolundum, sonunda içinde bulunduğum ‘Hâşimoğulları’ âilesinden neş’et ettim”, buyurmuştur.(22)

  Diğer bir hadisi şerifte bu seçilme işi şöyle anlatılmıştır.

  “Allah, Hz İbrâhim’in oğullarından Hz. İsmâil’i, İsmâiloğullarından Kinâneoğullarını, Kinâneoğullarından Kureyşi, Kureyşden Hâşimoğul-larını, Hâşimoğullarından da beni seçmiştir.” (23)

  Bir başka hadis-i şerifinde de Rasûl–i Ekrem Efendimiz şöyle buyurmuştur:

  “Allah beni, dâima helâl babaların sulbünden, temiz anaların rahmine naklederek, sonunda babamla annemden ızhâr etti. Âdem’den, anne-babama gelinceye kadarki nesebim içinde nikâhsız birleşen olmamıştır”. (24)

  Hz. Muhammed (s.a.s.)’in doğumundan iki ay kadar önce babası Abdullah, Suriye seyâhatinden dönerken Yesrib (Medine)’de hastalanarak 25 yaşında vefât etmiş ve orada defnedilmişti. Peygamberimiz (s.a.s.)’e, babasından mirâs olarak beş deve, bir sürü koyun, doğduğu ev ve künyesi Ümmü Eymen olan Habeşli Bereke adlı bir câriye kalmıştır.(25)

 32. Hz. Muhammed’in Hayatı çağdaş bir ‘siret’tir. Çağdaş müslüman yazarın taşıması gereken sorumluluk bilinciyle kaleme alınan bu değerli eser, köklü bir araştımanın ürünü olması yanısıra, yazarının bir ‘edib’ oluşuyla kazandığı ayırıcı bir niteliğe sahiptir. Esere hakim olan üslup bir taraftan konusunun gerektirdiği yoğunluğu rahatça sürdürebilmektedir.

  Kitabın anlatım biçimiyle kazandığı bu edebi değer, Arapça ilk kaynakları esas almasıyla kazandığı ilmi değerle birleşince kendisini emsallerinden ayıran temel nitelik, iddialı bir tarzda ortaya çıkmaktadır. İngiliz asıllı müslüman yazar Martin Lings (Ebubekir Siraceddin) üç yılını verdiği bu değerli araştırmasıyla, ‘siyer’ bilimiyle uğraşan ciddi çevrelerin haklı takdirlerine mazhar olmuş ve eseri ‘Siret Ödülü’ne layık görülmüştür.

 33. hz muhhamedin hayatını örenmek lazınm dı gerçekten de çok güzel olmuş buna bakmayanların açıp okumasını dilerim

 34. Ziya Uygur “İnkılaplar, İhtilaller ve Siyonizm” adlı kitabının 154. sayfasına düştüğü dipnotta; Yahudi dininde insan ve hayvan resminin yasak olduğunu; Bu nedenle Romalılar’ın sırf Yehudiye için resimsiz para bastığını yazıyor ki bu örnek Kuran’da insan ve hayvan resminin yasak olarak belirtilmemesine karşın Sünni Müslümanların eve asılan resimleri put olarak nitelemesinin kaynağının bu olduğunu düşündürmektedir. (Aleviler, Yahudilere haram olan tavşan etini yemiyor Sünniler de Yahudilere haram olan resimleri kaldırmaya çalışıyor)

 35. Ziya Uygur “İnkılaplar, İhtilaller ve Siyonizm” adlı kitabının 154. sayfasına düştüğü dipnotta; Yahudi dininde insan ve hayvan resminin yasak olduğunu; Bu nedenle Romalılar’ın sırf Yehudiye için resimsiz para bastığını yazıyor.
  Kuran’a bakatığmızda, insan ve hayvan resminin yasak olarak belirtildiğini görrmüyoruz; ancak bazı Sünni Müslümanlar, evlere asılan resimleri put olarak nitelendirir. Tıpkı Kuran’da “tavşan eti yemek” haram olarak belirtilmediği halde Aleviler’in tavşan eti yememesi gibi. Oysa tavşan eti, Yahudilere haramdır. Müslümana değil.

 36. Boşuna bu kadar yazı yazmışsınız.. Hz.Muhammed (ASM)’in resmi çizilmedi. Resim (suret) çizmek haram edildi ve asla Peygamber Efendimizin (ASM) resmi çizilmedi. Üstelik Efendimiz (ASM) hadis-i şeriflerinde “ahir zamanda kim benim suretimi görürse onun üstüne basıp çiğnesin ve yok etsin” buyurarak kendisinden sonraki dönemlerde uydurma resimler çizecek olan zındıklara karşı Müslümanların takınması gereken tavrı anlatmıştır. Ayrıca belirttiğiniz resimlerdeki şahıs ile Efendimizin (ASM) anlatılagelen tasviri arasında çok fark vardır. Resimlerdeki şahıs, Alevilerce çizilmiş ve kullanılan Hz.Ali (ra) yakıştırması resimdir. İslam inancına göre “resim olan eve rahmet melekleri girmez” ve “resim olan evde namaz kılınmaz” şeklindedir. Bundan dolayı insan resmi çizilmesi ve evlerde bulundurulması ehl-i sünnet Müslümanlarca haram olarak bilinip uygulanmaktadır.

  Resim ve heykel İslam’a göre neden haramdır? Hz.Nuh (as) zamanında, Hz.Nuh’a (as) tabi olan evliyalar, tufandan sonraki yaşamda halk arasında o denli sevilmişlerdir ki, onların vefatından sonra şeytan, halka fitnesini yaymaya başlayıp “onların resimlerini yapıp ibadethanelerinize ve evlerinize asın” demeye başlamıştı. Zaman içinde halk, şeytanın vesveselerine uyarak o evliyaların resimlerini yaptılar ve evlerine, işyerlerine, ibadethanelerine astılar.. Şeytan bununla yetinmedi.. Halka vesvese vermeye devam etti. Bu sefer “siz o evliyaların heykellerini yapıp ibadethanelerinize koyun” demeye başladı. Halk, zaman içinde bu vesveselere de uydu ve o evliyaların heykellerini ibadethanelerine koydular. Ancak birkaç nesil geçtikten sonra şeytanların ve nefslerin telkinleri ile insanlar yoldan çıkmaya başladılar. Şeytan, bu sefer yeni nesle başka şeyler fısıldamaya başladı.. “Biliyor musunuz? Sizin atalarınız, bu heykellerin önüne gelip bu heykellere ibadet ederlerdi..” Yeni nesiller zaman içinde bu vesveselere de ikna olup o heykellere tapmaya başladılar. Velhasılı putperestlik böyle doğdu. Bu olayı elbette ki Hz.Muhammed (ASM) de biliyordu. Allah (cc) resime müsaade etmedi ve İslam içinde resim ve heykel yapmak yasaklandı. Başka ülkelerden gelen Müslümanların resim veya heykel yapmaları da mümkün değildi.

  Yukarıdaki yazılardan birinde “Hindistan’dan gelen Müslümanlar” dan bahsediliyor.. Hz.Muhammed (as) zamanında İslam Hindistan’a kadar da yayılmadı. O fikriyatta veya belgelerde de bir yanlışlık var. Bırakın Hindistan’ı, Efendimiz (ASM) zamanında Farisi olan tek kişi de Selman-ı Farisi (ra) efendimiz idi. İran, daha sonraki dönemlerde fethedildi. Dolayısı ile Hindistanlı Müslümanların gelip İslam diyarında Efendimizin (ASM) resmini çizmiş olmaları gibi bir saçmalık mümkün değildir. Ayrıca böyle birşey hiçbir hadiste de anlatılmamaktadır. Dolayısı ile yalandır..

 37. ‘İslam inancına göre “resim olan eve rahmet melekleri girmez” ve “resim olan evde namaz kılınmaz” şeklindedir. ‘ demissiniz. Bunun mantigi nedir? Aile fertlerimin resmini asmam melekleri neden rahatsiz etmektedir acaba? Melekler ne kadar da nazliymis.

 38. :S:S bende bır alevı olarak ne h.z alinin nede h.z muhammedin fotosu olduguna ınanmıyorum hepsı hayal urunurdur artık kendınızı bırseye adamıyı bırakın gecmısı degıl gelecegı gorun ve bıldıgınız halde halen kendını kandırmaya claısan arkadaslar var! lutfe canlar! önce insan olun sonra musluman olun bu ortmaı goruyorumda snakı eskı cag gıne sen ben onlar olayı var halen ayıp ya! h.z muhammet efendımızdır h.z ali ise onun elcısıdır! bazı gerızaklılar karalıyım duruyor bızımkısı ne din dir nede ırk dır bızımkısı hak yolu ınancdır! ıyı gunler

 39. senin gibi olmak isterdim çünkü sen bizim peygamber efendimiz .sav.Hz Muhammed siniz ellerinizden öper selam ederim yattığınız yerde rahat uyuyunuz efendimiz

 40. Merhaba arkadaşlar.Bütün arkadaşlarımın tartışmalarını dikkatle okudum,emek verip fikirlerini paylaşan herkese teşekkür ederim.

  Meseleyi daha derine kazarak hedeflediğimiz amaç sanıyorum biz farkında olmadan inanç biçimlerini karşılıklı olarak kutup haline getiriyor.
  Bazı arkadaşlar, saplantı haline dönüştürdüğü felsefelerini usulünce paketleyip pazarlamaya çalışırken yine aynı aymazlıkla tertemiz yaşamış ve nakl-i mekan etmiş insanları “incir yaprağı” gibi kullanıyor.Akıldan uzak,pervasız üslubu olmayan şoven edebiyatı da kendisine karşı gösterilen hoşgörüyü hayli zorluyor…
  Bilimi dilinden düşürmeyen arkadaşımın ” ileriye ket vurma” rahatsızlığından haberi vardır muhakkak…Lafı çok uzatmadan kendisini bilimin de öngördüğü gibi zihnini tazelemeye ve büyüklerimizin bize çok önce öğrettiği “saygı” irtibatını kontrol etmeye davet ediyorum…

  Herkse muhabbetle…

 41. Soyların ülkeler üzerindeki yayılış sürecini istatistiki verilerle mercek altına alan İrlanda’daki Dublin City Üniversitesi’nin araştırmasına göre Arap Yarımadası, Kuzey Afrika ve Avrupa ülkelerinde yaşayan milyonlarca kişi Hz. Muhammed’in torunu.

  İrlanda’nın en saygın eğitim kurumlarından Dublin City Üniversitesi, insanların kökenlerini ortaya çıkarmaya yönelik çarpıcı bir araştırmaya imza attı. Dünyanın nüfus artış hızı ve soyların ülkeler üzerindeki yayılışının istatistiki veriler kullanılarak mercek altına alındığı araştırmaya göre, birkaç asır önce dünya üzerinde yaşayan ve çocuk sahibi olan herkesin şu an milyonlarca torunu bulunuyor. Bir başka deyişle günümüzde yaşayan insanların çoğunluğu kral, padişah veya sultan kanı taşıyor.

  Soy ağacı çıkarıldı
  Profesör Gary Murphy tarafından yapılan araştırmanın, gündeme bomba gibi düşen sonuçlarına göre Arap Yarımadası’nda, Kuzey Afrika’da ve Avrupa ülkelerinde yaşayan milyonlarca kişi peygamberimiz Hz. Muhammed’in soyundan geliyor. Genetik uzmanı olan Profesör Murphy, geliştirdiği modelle bilgisayar üzerinde 670 yılında hayata veda eden Hz. Muhammed’in soyunun dünya üzerinde nasıl yayıldığının haritasını çıkardı. Buna göre nesiller geçtikte Hz. Muhammed ile kan bağı bulunan milyonlarca insanın yaşadığı coğrafya üç kıtayı aştı. Örneğin, ünlü jön aktör Humphrey Bogart, ünlü Hollywood yıldızı Audrey Hepburn ve aktris Brooke Shields, Hz. Muhammed’in kanını damarlarında taşıyor.

  İmam torunu İspanya’ya gidince
  İrlandalı bilimadanıma göre Hz. Muhammed’in soyu ilk olarak kızı Fatma ve Hz. Ali aracılığıyla Arap Yarımadası’nda yayıldı. Peygamberin 9′uncu kuşaktan torunu olan ismail aracılığıyla ise soyu Avrupa’ya uzandı. İspanya topraklarına giderek Sevilla Müftüsü olan Hz. ismail’in oğlu, burada bir hanedanlık kurdu. Endülüs Enıevileri’nin sürdürdüğü hanedanlık, bölgeyi Avrupa’nın kültür merkezi haline getirdi. Hanedanlığın son emirinin kızı olan Zaida ise Hıristiyanlığa geçerek Isabel adını aldı. Hz. Muhammed’in kanını taşıyan Isabel, Kral 6′ncı Alfonso ile evlendi. Böylece Hz. Muhammed’in soyu Hıristiyan kökenli hanedanlara da taşınmış oldu.

  Isabel’in 5′inci kuşaktan torunu olan Prenses Maria’nın Kral Zalim Peter ile yaptığı evlilik sonucu ise Hz. Muhammed’in soyu ingiltere’ye uzandı. Prenses Maria’nın torunlarının aracılığıyla Hapsburg ve Bourbon hanedanlıklarına, bir başka deyişle tüm Avrupa’ya yayıldı… Hz. Muhammed’in soy ağacıyla bağlantılı olanların arasında İtalyan düşünür Niccolo Machiavelli, Amerika kıtasını keşfeden Cristopher Colombus ve evrim teorisini geliştiren bilimadamı Charles Darwin gibi Avrupa kültürünü şekillendiren önemli isimler yer alıyor. Hz. Muhammed’in günümüze 43 nesil gelindiğinde ise karşımıza İtalyan Prenses Maria Torlonia çıkıyor. Prenses Maria’nın torununun torunu ise ünlü aktris Brooke Shields…

 42. Yani gunumuz teknolojisi ile dna bilgisi ile bir kisinin resmi net olarak cizilebiliniyor, bazi bilgisayar programlari sayesinde birakin yuzunu cizmeyi bedeninin tum hatlari hatta bedensel eksik yada lekeler ( gul, ben vs.) de biliniyor…. yani bu duruma gore Hz. Muhammed’in resmi cizilmemisse bile cizilebiliniyor… kisa bir sure once kutsal emanetler ile ilgili dna istendi hangileri gercek hangileri sahte diye ancak henuz olumlu bir karar cikmadi ve olumlu karar cikmamasinin en buyuk sebeplerinden birisi Turkiye’de Hz. Muhammed dna profillemesinin yapilmasina kapi acmamak icindi ama bugun bircok dunya capinda universite Hz. Muhammed’in dna sini biliyor…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logo

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter picture

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook photo

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ photo

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s